İK Şirketi

İK Şirketi

İnsan kaynakları, bir şirket ya da kuruluş için çalışan kişileri yönetmekten sorumlu departmanı tanımlamak için kullanılır, “İK” insan kaynakları kavramının kısaltmasıdır.

Modern dünyada başlıca görevi çalışanların motivasyonunu yüksek tutmak ve iş yerinin verimliliğini artırmaktır. Günümüzde insan kaynakları departmanı profesyonel bir şekilde yönetilmeyen şirketlerin başarılı olmaları mümkün görünmüyor.

İK şirketleri, şirket sahiplerine ya da şirket yöneticilerine iş başvurularını değerlendirme, mülakat yapma, işe alma, personeli işe yerleştirme ve performanslarını denetleme konusunda yardımcı olurlar. İK şirketleri işe alımla ilgili “İşe başvuran adayların eğitim ve iş geçmişlerini incelemek” gibi birçok detaydan sorumludur.

İK şirketleri, işverenler ve çalışanlar arasındaki tazminat, izin kullanma, çalışma evrakları gibi konularda da görev alır. İK şirketleri, antlaşmalı olduğu şirketlerin insan kaynaklarına dair değerli bilgilerini saklamalı ve gizliliğini korumalıdır.

Doğru bir şekilde yapılmış insan kaynakları yönetimi şirketlerin katma değerini artırır. Siz de şirketinizde fark yaratmak isterseniz en iyi İK şirketi ile çalışın. Pratik İK ile çalışmaya başlamak çok kolay! Hemen bizimle iletişime geçin.

İnsan Kaynakları Yönetimi Neden Önemlidir?

Çalışanların endişeleri olabilir, yöneticiler çalışanların günlük işlerini denetlemekle yükümlüyken İK çalışanları sosyal haklarını, ücretlerinden memnun olup olmadıklarını, çalışma şartlarıyla ilgili endişelerinin var olup olmadığını ele almaktadır.

Yeni çalışanlar alınacak olduğunda insan kaynakları, potansiyel çalışan adaylarını bulmakla ve işe alım sonrasında adapte olmalarını sağlamakla yükümlüdür.

Çalışanlar işlerinden ayrılacağı zaman yine devreye insan kaynakları departmanı girer, sürecin yasal olarak tamamlanabilmesi için gerekli evrak işlerini gerçekleştirir.

Çalışanların performanslarını artırabilmek için elinden geleni yapması gereken İK şirketleri bu bağlamda motivasyon yükseltici aktivitelerden de sorumludur.

İşe Alım Danışmanlık Firmaları

İşe alım danışmanlık firmaları, şirketlerde boş pozisyonlara uygun aday bulmakla sorumludur. Şirkette müsait pozisyonlara uyum sağlayabilecek ve işletmenin gereksinimlerini karşılayacak yetkinlikte bir adayla eşleştirirler.

İşe alım danışmanlık firmalarının genelde bir aday havuzları olur, şirket taleplerine göre bu aday havuzundan işe en uygun kişi seçilir.

İşe Alım Danışmanlık Firmaları Ne İş Yapar

  • Adayları görüşmenin sonucu hakkında bilgilendirir.
  • Maaş ve maaş tutarının müzakere edilmesinde rol oynar.
  • Hem şirketlere hem de adaylara ücret oranları ve kariyer gelişimi konusunda tavsiyeler sunar.
  • Şirketlerin işe alım politikalarını gözden geçirir.

İnsan Kaynakları Danışmanlık Firmaları İstanbul

Çağımızda çoğu işletme sahibi ve işletme yönetimi çalışanlarının ömür boyu eğitimlerine, çalışma ortamlarını iyileştirmeye ve şirkete olan aidiyet duygularını geliştirmeye büyük önem veriyor. Artık birçok şirket insan kaynakları danışmanlığı alıyor ve İK şirketlerinin revizeleri sonrasında çalışanlarının performansını artırıyor.

İnsan kaynakları danışmanlık firmaları İstanbul’da yüksek talep görmektedir. Pratik İK, iş yerinin ve çalışanların çıkarları doğrultusunda sorunsuz ve verimli bir İK danışmanlığı hizmeti verir.

İK Danışmanlık Firmaları Ne İş Yapar

  • Şirketlere insan kaynakları konusunda yeni bir bakış açısı sunar.
  • İşletmenin katma değerini artıracak üst düzey yeteneklere sahip çalışanlar bulur.
  • Adaylara gerekli mülakatları yaparak en iyi adayı tespit eder.
  • Şirketlerin insan kaynaklarına ayırmaları gereken efordan tasarruf etmelerini sağlar, süreci organize ederek zaman kaybını engeller.
  • Riski en aza indirir.