Uzun yıllardır aynı işte çalışan ve işinde daha da yükselmek isteyen her bireyin hayalidir terfi. Senelerdir aynı işte çalışmasına rağmen beklenilen terfi bir türlü alınamayabilir. Kimi bu duruma bir türlü kavuşmazken kimi ise kısa sürede yaptığı başarılı hamlelerle istediği terfiyi alır. Bu durum bireyi olumsuz bir psikoloji içine soksa da sağlıklı bir şekilde düşünüldüğünde neden terfi alamadığını anlayabilir. Peki terfi almanızı etkileyen unsurlar nelerdir?

Birey bu işe öncelikle kendini değerlendirerek başlayabilir. Kendine verilen sorumlulukları başarılı bir şekilde yerine getirebildi mi?

Terfi alamama nedeninizi düşünürken ilk yapmanız gereken şey kendinizle yüzleşmek olmalı, iş yerinizde bu zamana kadar yaptığınız işlerde ne kadar başarılı olduğunuzu ve verilen görevleri istenilen şekilde yerine getirip getirmediğinizi bilmeniz terfi alamamanızın nedenini size verebilir.

Çalışma arkadaşlarınız veya bulunduğunuz departman içinde en başarılı çalışan kim?

Bu soruya objektif yanıt vermek biraz zor olsa da kimin en başarılı çalışan olduğunu belirlemek kendinizde ne gibi özelliklerin eksik olduğunu tanımlamanızda yardımcı olacaktır.

Özveriyle çalıştığınızı düşündüğünüz halde yönetici ve diğer çalışma arkadaşlarınız bu çabanızın farkında mı?

İş hayatında çekingen olmak pek tavsiye edilen bir özellik değildir. Kendinizin her işi başarılı ile her şeyi harfi harfine yaptığınızı düşünseniz de bu durumdan yöneticilerinizin de haberi olması oldukça önemli. Eğer onlar bu durumun farkında olursa, pozisyonunuzdaki yükselme kaçınılmaz olacaktır.

Takım çalışmalarının öneminin farkına varın!

Terfi almak için kendinizi kanıtlamanız ve başarınızın fark edilmesinin gerektiğini unutmayın. Takım çalışmaları işinizde ne kadar başarılı olduğunuzu gösterebileceğiniz bir alan. İyi bir takım çalışmasıyla başaracağınız bir iş sizin hem yöneticileriniz hem de çalışma arkadaşlarınız arasında prestijinizi arttırır.

Yeni projelere katılmaktan çekinmeyin!

Terfi almanızı sağlayacak bir diğer unsur ise yeni projeler, özellikle büyük çaplı projelere katılma şansınız varsa bu fırsatı değerlendirin. Bu tarz projelerde elde ettiğiniz başarı diğer yöneticiler tarafından tanınmanızı sağlar.

Yöneticiler ve çalışma arkadaşlarınızla kurduğunuz iletişime özen gösterin!

İş hayatında düzgün ve kuvvetli iletişim kurmak sanıldığından daha önemlidir. İnsanların size karşı ilk izlenimlerinde iletişimin önemi oldukça fazladır. Bu durumun terfi almak içinde geçerli olduğunu unutmayın! Yöneticilerinizde kuracağınız kuvvetli iletişim onların size karşı düşüncelerini etkilemede önemli bir etkendir.

Yukarıda saydığımız unsurlar neden terfi alamadığınızı düşünmeye başladığınızda size oldukça yardımcı olacak unsurlardır. Eğer sizde kendinizde yukarıda saydığımız unsurlardan bazılarının eksik olduğunu düşünüyorsanız hemen bu konun üzerine gidin ve hak ettiğiniz terfiye ulaşın!