Kariyer Yönetimi

İş bulma süreci bireylerin hayli sıkıntı ve zorluk çektiği bir süreç. Bu yüzden bu süreci en doğru şekilde yürütebilmek bireyler için büyük önem arz eder. Böylelikle uzun süre iş aramak yerine aradığınız kriterlere en uygun işi kolaylıkla bulabilirsiniz. Peki iş bulma süreci en doğru şekilde nasıl yürütülür?

İş arama sürecinden önce adayların kendileri tanımaları ve ne istediklerine karar vermeleri oldukça önemlidir. Adaylar iş arama sürecine başlamadan önce kendi yeteneklerinin ve ne istediklerinin farkında olmalıdır. Böylece tercih etmek istediği işi ve pozisyonu belirleyerek kendine uygun olmayacak işlerle vakit kaybetmez.
Adayların bu süreçte dikkat etmesi gereken etkenlerden birisi de karamsarlığa kapılmamaktır. Ne istediğinizden emin olsanız da iş arama süreciniz kimi zaman istediğiniz gibi gitmeyebilir, bu durumda karamsarlığa düşmemek oldukça önemlidir bu sürecin sabır ve inançtan geçtiğini sakın unutmayın. Aksi taktirde iş bulma süreciniz daha yorucu ve tahmin edilenden daha uzun sürebilmektedir.
İş arama sürecinde adayların pek dikkate almadığı ancak iş bulma süreçlerinin kilit noktası ise öz geçmişinizin etkileyici olmasıdır. Öz geçmişe gereken önemi vermeniz sizi bir sonraki aşamaya (sınav, mülakat) taşımayı sağlayacaktır. Bu yüzden öz geçmişinizi en doğru şekilde doldurmanız ve her iş başvurunuzda gözden geçirip güncellemeniz size fayda sağlayacak etkenlerden biridir.
Referansın önemi; Öz geçmişinizde ayrı bir önemi olan şey verdiğiniz referanslardır. Aday araştırması yapan kişiler öz geçmişinizde vermiş olduğunuz referanslardaki yerlerden bilgi ve tavsiye almak isterler.
Bu süreci en kısa şekilde atlatmanızı sağlayacak bir diğer etken ise belirleyeceğiniz yoldur. Günümüz teknoloji çağı ile birlikte birçok firma iş başvurularını artık internet üzerinden değerlendirmeye başladı. Bu yüzden dışarıdan iş arama ile vakit kaybetmek yerine internet üzerinden iş ilanlarını takip etmek sürecinizi kısaltmanıza yardımcı olacaktır.

Pratik İnsan Kaynakları FirmasıKariyer yönetimi, günümüz firmalarının oldukça sık tercih ettiği bir yöntemdir. Kariyer yönetimi, çalışanlarının sahip olduğu bilgi, yetenek ve deneyimleri ile çalıştığı işletmede yükselmesinin sağlanması için yapılan planlamadır. Bu süreç doğru bir şekilde uygulandığında hem bireye hem de işletmeye büyük katkılar sağlar.

Kariyer yönetiminin işletmeler içinde nasıl yürütüldüğüne değinmeden önce, bireylerin kendi başlarına nasıl kariyer yönetimi yapacağına değinelim.

Bireysel Açısından Kariyer Yönetimi; İş hayatına yeni atılacak olanlar veya uzun süredir bir işte çalışıp gelecek planlaması yapan, henüz okul hayatına devam etmekte olan bireylerin bile zorunlu olarak yapması gereken bir süreçtir. Bireyin iş hayatına ilişkin hedeflerini gerçekleştirebilmesi için gelecekteki iş hayatını planlaması, organize etmesi ve harekete geçmesi gerekir. Bireyin kariyer yönetimi sürecinde dikkat etmesi gereken etkenler ise;

-Meslek seçimi

-Vizyon belirleme

-Kariyer hedefi belirleme

-İşe ve iş hayatına ilişkin öncelikleri belirleme

-Kendine uygun iş olanaklarını bulma

-İşe başlama süreci ve oryantasyon

-İşletmeye uyum sağlama

-Mesleki yenilikleri takip etme

-Kariyer yönetimi planlamasına uygun hareket etme

İşletmeler Açısından Kariyer Yönetimi; İşletmeler açısından kariyer yönetimi ise, bireylerin fikir ve düşüncelerinin öğrenilmesi ile başlar. Bireylerden ne yapmak istediklerini, amaçlarını, gelecekteki hedeflerinin belirtilmesini isterler ve bu hedefleri bireylerin bilgi, beceri, yetenek ve deneyimi doğrultusunda çalıştığı işletmede gerçekleştirmek amaçlanır. Kariyer Planının hayata geçmesi ile birlikte kişiler bundan sonra hangi statüde olacaklarını bildikleri için iş hayatındaki performansı hızla artar ve kendini işine ve kurumuna bağlar. Bu yüzden kariyer süreci hem bireye hem de işletmeye büyük kazançlar sağlar. İşletmelerde yürütülen kariyer yönetimi süreci sonrasında sağlananlar;

-Bireyin kişisel gelişiminde gelişme

-Personel memnuniyetinin artması

-Performans artışı

-Daha verimli ve kaliteli iş hizmeti

-İş güvenliği, oldukça zaman gerektiren bir eylem olan iş arama sürecinizi sizin adınıza yaparak aradığınız kriterlere en uygun işi en kısa sürede bulmanızda yardımcı olur.