CV Hazırlama

Dürüst ve ilgi çekici bir CV ile bir adım öne geçin.

Yetkinliklerinizin hak ettiği pozisyonları almak için potansiyel işverenlerinize doğru mesajları iletmeniz hayati önem taşır. Çalışmalarınızın örneğini sunan ve özelliklerinizin şirketin gereksinimlerine uygunluğunu anlatan CV’niz, sizin en önemli belgenizdir. CV’nizi aradığınız işe uygun olarak hazırlamak önemli olmakla birlikte, ticari deneyiminizle ilgili olarak dürüst olmalısınız.

CV içeriği:

Teknik becerileriniz ve ticari deneyiminiz hakkında kısa, öz ve gerekli bilgiler içeren, profesyonelce sunulmuş bir CV, yüzyüze önemli bir görüşme yapmanızda önemli rol oynar. Mükemmel bir CV’yi oluşturan unsurları tanımlamak imkansız olsa da, CV’nizi derlerken aşağıdaki noktaları dikkate almanızı öneriyoruz.

CV’nizi kısa ve öz tutun:

İdeal CV iki sayfadan uzun olmamalıdır. Kendinizle ilgili her şeyi (profesyonel ve kişisel açıdan) yazın, sonra en önemli noktalara odaklanarak kısaltın. Ancak, önemli bilgileri çıkarmayın – çalıştığınız teknik ortamların ayrıntılarını ve kullandığınız araç türlerini dahil edin.

Kolaylıkla okunsun:

CV’niz anlaşılır olsun – okunması ne kadar kolay olursa, ilgi çekme olasılığı o kadar yüksek olur

Kronolojisi mantıklı olsun:

CV’nizde başlıklardan yararlanın. Örneğin, Kişisel Bilgiler, Eğitim, İş Geçmişi gibi.
Okuyucu ne yaptığınızı keşfetmek için CV’nizi incelemek zorunda değildir. Ters kronoloji bilgileri yerleştirmek için en iyi sıralama yöntemidir. En son işe en fazla yer ayrılmalıdır.

Özetleyin:

Başvurduğunuz görevle ilgili olarak, CV’nizin en başında yer alan, beceri ve deneyimlerinizle ilgili kısa bir özet, işverenin söz konusu görev için uygun olup olmadığınız hakkında hızlı bir fikir edinmesine olanak verir. Tüm dilleri ve teknik ortamları, onları ne kadar süreyle kullandığınızı belirterek veya bir derecelendirme sistemi ile birlikte listeleyin…