Çalışanlarınızın Güçlü Yanlarını Ortaya Çıkarmak İçin Sormanız Gereken Sorular

Çalışanların bağlılığı noktasında atılacak adımlarda öncelikli olarak yöneticilerin önem verdiği konu, çalışanların eksik yönleri olmaktadır. Ancak bu noktada, çalışanların iyi yönlerinin geliştirilmesi adına çalışmalar yapmak da son derece önemli olacaktır.

 

Ekip içerisindeki çalışanlar iş esnasında güçlü yanlarını ne kadar kullanabilir? Gibi pek çok sorunun cevabını aramak çalışanlarının gelişimine destek vermek önemli olmaktadır.

 

Ekip içerisinde çalışanların gelişimlerini artırmak ve verime pozitif oranda destek verebilmek için sormanız gereken bazı soruları derledik.

 

Başkalarının Desteği Olmadan Yapabildiğin En İyi İşler Neler?

 

Bu soruyu sormanın en önemli avantajı ise çalışanınıza güven aşılayabilmenizdir. Çalışanınızın hangi alanda kendini daha rahat hissettiğini öğrenebilir ve onun o yönde ilerlemesini sağlayabilirsiniz.

 

Hangi İşi Yaparken Zamanı Fark Etmiyorsun?

 

Her çalışanın çalışırken zevk aldığı ve zamanı unuttuğu anlar olabilmektedir. Bu nedenle de akış içerisinde etkili bir şekilde çalışılan konular üzerinde odaklanılması da son derece önemli olacaktır. İşyerinde güçlü yanlarını kullanan çalışanlara sahip olmak istiyorsanız, onların zevk aldıkları alanlara yönelmelerini sağlamalısınız. Onlara bu alanda güvendiğinizi aşılamak sürecin daha keyifli bir hale gelebilmesi için de önemli olacaktır.

 

Yapabileceğine İnandığın Ancak Son Zamanlarda Yapmadığını Düşündüğün Görev Var mı?

 

Bu soru sayesinde hem çalışanın kendi becerilerinin farkında olup olmadığını öğrenebilir hem de sizin düşüncelerinizle uyuşup uyuşmadığını anlayabilirsiniz. Çalışanların becerilerinin ne kadarını kullanıyor bu süreçte fikir sahibi olmak da mümkün hale gelecektir. İK danışmanlık süreçlerinde de son derece dikkatli adımlar atılarak bu soruların temeline inilmektedir.

 

Yönetici olarak olumlu geri bildirim süreçlerinin işleyişini merak ediyorsanız; Çalışanlar ve Yöneticiler İçin 24 Olumlu Geri Bildirim Örneği yazımızı inceleyebilirsiniz!