Yetenekli Adaylar Bulmak için 5 İşe Alım Stratejisi

Başarılı bir işe alım stratejisi, şirketlerin yeni yetenekler bulmasına ve işe almasına yardımcı olur. Muhtemelen işinizin başarılı olmasına yardımcı olmak için mümkün olan en yetenekli adayları bulmak istersiniz.

 

İyi kullanıldığında, işe alma stratejileri, şirketinizin büyümesi ve gelişmesindeki en önemli faktörlerden olur. Nitelikli yeni işe alımlar yaparak, ekibinizin verimliliğini ve üretkenliğini artırabilirsiniz.

 

İşe alım için ipuçları

 

İşe alım stratejilerinizi değerlendirmek ve geliştirmek, şirketiniz için en iyi çalışanları bulmanıza yardımcı olabilir. İşte size yardımcı olacak işe alım ipuçları:

 

  1. Çalışan tavsiyelerini vurgulayın

 

Büyüyen şirketler için en etkili ve uygun fiyatlı işe alma stratejilerinden biri, kaliteli yetenekleri bulmak için insanların profesyonel ağlarına yönlendirmelidir. Yönlendirmelere karşı bir saygı kültürü geliştirmek, bağlantıları artırabilir. Bu stratejiyi kullanırken hem yönlendiren çalışanın hem de yönlendirilen işe alınan kişinin kişisel yatırımına değer verdiğinizden emin olun.

 

Bu kişilere sunabileceğiniz bonus türlerine örnekler:

 

– prim

– sosyal bonus

– ödül bonusu

– tatil bonusu

– ek avantajlar bonusu

 

Herkes, bir iş ilanıyla ilgili bilgi vererek veya başvuranın özgeçmişini bir işe alma yöneticisiyle paylaşarak adayları bir işe yönlendirebilir. İşverenler, zaten güvenilir bir çalışan tarafından incelenmiş kaliteli adaylar hakkında bilgi edinmek isterler.

 

  1. Olumlu bir aday deneyimi yaratın

 

Potansiyel bir çalışanın işe alım sürecini nasıl algıladığı ve hissettiği, işe alım uzmanlarından insan kaynakları uzmanlarına kadar şirketteki herkesle olan etkileşimlerine dayanır. Aday deneyimi, çevrimiçi başvuru süreci, iş ilanları ve başvuru gönderimlerine otomatik yanıtlar gibi başka bir kişi dahil olmadan gerçekleşebilecek diğer etkileşimleri de içerir.

 

  1. Şirket içi işe alımları arayın

 

İçeriden terfi etmek ve yanal hareketleri teşvik etmek, çalışanların moralini yükseltmeye yardımcı olabilir. Dahili işe alım, şirketinizin çalışanlarınızın kariyerlerinde ilerlemelerine yardımcı olmakla ilgilendiğinizi de gösterebilir, bu da kaliteli çalışanları bulma ve elde tutma konusunda size yardımcı olabilir.

 

Dahili olarak işe alma, bir çalışanı işe almak, işe yerleştirmek ve eğitmek için gereken süreyi azaltır ve iş platformlarında reklam vermek gibi maliyetli işe alım ücretlerini azaltır. Ayrıca, dahili olarak işe alırken, genellikle daha küçük bir aday havuzuyla uğraşırsınız, bu da eleme ve mülakat sırasında size zaman kazandırır. Dahili işe alma, çalışan bilgilerinin çoğu zaten kayıtlı olduğundan, tamamlamanız gereken evrak miktarını da azaltır.

 

  1. Çeşitliliğe öncelik verin

 

Farklı geçmiş, deneyimler ve fikirler, ekibinizin verimliliğini en üst düzeye çıkarmaya ve yeniliği teşvik etmeye yardımcı olur. İşe alımda çeşitliliğe öncelik vermek, işyeri eşitliğinde en iyi sonuç sağlamanın önemli bir yoludur. İşe alım süreçlerinizde çeşitlilik, dahil etme ve aidiyet inisiyatifleri oluşturmayı denemelisiniz.

 

İşe almada önyargı, genellikle işe alım görevlilerinin nitelikli adayları gözden kaçırmasına veya iyi eşleşmeyen adayları dikkate almasına neden olur. Aşağıdaki gibi önlemleri uygulayarak adil bir işe alım süreci sağlayabilirsiniz:

 

– İşe alma yöneticilerini eğitmek

– Standart bir görüşme protokolü oluşturma

– Irk ve cinsiyet gibi alakasız bilgileri atlayan bir uygulama olan işe alma uygulaması

– Varsayımlar yerine değerlendirmeleri ve veri kanıtlarını kullanma

– Şeffaf bir işe alım süreci

 

  1. Pratik İnsan Kaynakları ile en iyi adaylara ulaşın

 

Pratik İnsan Kaynakları ile şirketinizin için en doğru adaya kısa sürede ulaşırsınız. Aday arayışınız varsa hemen iletişime geçin!