Teknoloji Alanındaki Çalışanları Elde Tutma

Günümüzde özellikle teknoloji alanındaki yeteneklerinizi elinizde tutmanın birçok olumlu sonucu vardır.

 

Bir çalışan ayrıldığında, yalnızca şirketinizin gelecekteki başarısına katkıda bulunabilecek değerli bilgi ve becerilerin kaybı değil, aynı zamanda şirketiniz, müşterileriniz, mevcut projeleriniz de kaybolabilir. Biliyoruz ki, bunların yeniden oluşturulması uzun zaman alır.

 

Özellikle teknik ekip arkadaşlarımızı elde tutmak için birkaç basit elde tutma stratejisini uygulayabiliriz.

 

Uzmanlardan önemli elde tutma ipuçları:

 

Eğitim ve Geliştirme

 

Kurslar her zaman eğitim ve gelişimin konusu değildi. Mentorluklar yararlı bir elde tutma aracıdır ve kurumsal içgörüyü diğer çalışanlara aktarmak için de kullanılabilir. Bire bir eğitim ve ek görevler üstlenmek de aynı derecede etkili olabilir.

 

Çalışanlarınızın becerilerinin gelişimine yatırım yapmak, onların olabileceklerinin en iyisi olmalarını sağlar ve bunun hem onlar hem de sizin için açık ödülleri vardır.

 

Anlamsız zahmetleri ortadan kaldırın

 

En iyi teknoloji yetenekleri işe koyulmaya hazır ve sonuçlara ulaşmak istiyor ancak girişimleri bürokratik işlemler ve zahmetli iş uygulamaları nedeniyle engellenirse oradan kaçabilirler. Şirketler, üst düzey teknoloji çalışanları için mümkün olduğu kadar çok engeli kaldırmaya odaklanmalıdır. Mühendislerin çalışma hayatlarını kolaylaştırmak için yüksek kaliteli, yeniden kullanılabilir kod sunmayı, birinci sınıf planlama ve geliştirme araçları sağlamayı düşünebilirsiniz.

 

Liderler

 

Ön saflardaki yöneticiler de elde tutmanın anahtarıdır, bu nedenle yeteneklerinizi en üstten değerlendirmelisiniz. Yöneticilerin, ekip üyelerini motive etme ve onlara ilham verme, iyi ve kötü performansı yönetme ve yararlı hedefler belirleme konusunda iyi olmaları gerekir. Ayrıca, olumlu pekiştirme veya işler iyi gitmediğinde çözüm önerileri de dahil olmak üzere yararlı performans geri bildirimi sağlamaları gerekir. Unutmayın, insanlar şirketlere katılır ve insanlardan ayrılır 🙂

 

İyi ilişkiler

 

Bir çalışanın iş yerinde iyi ilişkileri varsa, şirkette kalma ve işine bağlı kalma olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle işverenlerin çalışanlarını nasıl anladıklarına, nasıl iletişim kurduklarına ve onlarla nasıl iyi ilişkiler kurduklarına odaklanmaları gerekiyor. Çalışan görüş anketleri, çevrimiçi forumlar veya düzenli incelemeler yoluyla, çalışanlara kariyer ilerlemesi ve performans geri bildirimi gibi temel katılım faktörleri hakkında fikirlerini sormak iyi bir uygulamadır. Ve bir çalışanın kariyer yolu hakkında hiçbir şey varsaymamak en iyisidir; çünkü birçok faktör işin içinde olabilir; çalışanlarınızın hedeflerinin ne olduğunu öğrenmek için açık ve dürüst iletişimi sürdürmeniz yeterlidir.

 

Denemek için fırsat

 

En iyi mühendisler yalnızca yeni teknoloji özellikleri ortaya çıkarmak istemezler; denemeler yapmak, yenilik yapmak ve kendileri için anlamlı olan projelere katılmak isterler.

 

Şirketler, denemelere olanak sağlamak için ekstra ortam sağlamalıdır. Örneğin teknoloji çalışanlarının ‘kapsam dahilinde’ gerekli olmayan yeni dilleri veya araçları denemelerine olanak tanıyabilirsiniz.

 

Büyüme yolları

 

Tüm parlak teknoloji çalışanları yönetici olmak istemez; genelde sadece işlerinde mükemmel olmak isterler. Teknoloji yetenekleri için hem yönetimsel hem de yönetimsel olmayan kariyer yolları tasarlamayı düşünün.