İş Hayatında Stres Yönetimi

Çalıştığınız kurumda yaşadığınız her olay sizi strese sokma ve geceleri uykunuzdan etme potansiyeline sahiptir. Bu olaylar; satış kotanızı dolduramama, çok fazla borca sahip olmanız, maaşınızdan memnun olmamanız, ekip arkadaşlarınızla yaşadığınız sorunlar olabilir.

 

Beyniniz sürekli bu sorunları düşünerek stres altına girebilir. Sonuçta her daim yorgun ve endişeli görünürsünüz.

 

Bir işte çalışmak ya da işin sahibi olmak gerçekten streslidir ve bu stresten kaçamazsınız, stres yönetimini ne kadar erken öğrenirseniz sizin için o kadar iyi olacaktır.

 

Egzersiz ve sağlıklı yaşam, iş hayatındaki strese karşı en iyi silahlarınızdır. Egzersiz, sizi stresten uzaklaştırır. Ayrıca egzersiz yaptığımızda endorfin salgılanır ve bu hormon beynin kendini iyi hissetmesini sağlar, endorfin üretimini artırarak ruh sağlığınızı iyileştirirsiniz.

 

Sosyal aktiviteyi artırın! işyerinizdeki insanları ne kadar tanırsanız ve iletişimizi güçlendirirseniz kendinizi o kadar rahat hissedersiniz.

 

Mola verin! Stresin baskın geldiği zamanlarda işe devam etmek yerine yöneticinizle konuşarak mola verin.

 

Yeterli uyuyun! Araştırmalara göre stres, uzun zamandır kronik uykusuzlukla ilişkilendiriliyor.

 

Pozitif olun! İşyerinde stresi yönetmek, zihninizle ilgilidir. Olaylara bakış açınız, günlük stres faktörleriyle başa çıkma beceriniz üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.

 Bir cevap yazın