İnsan Kaynakları Nedir?

İnsan Kaynakları Nedir?

İnsan kaynakları nedir? Bu sorunun cevabı sıkça merak edilir ancak yüzeysel sonuçlar yerine detaylı içeriklere ulaşmak zordur. Pratik İnsan Kaynakları olarak “İnsan Kaynakları Nedir?” sorusu özelinde nitelikli bir insan kaynağı rehberi hazırlamaya karar verdik.

 

Öncelikle insan kaynağı nedir? Sorusundan başlayalım, insan kaynağı, kuruluşlarda çalışan kişilerdir. Üretimin temel faktörleri arasında yer alan insan kaynağı en değerli faktördür. Çünkü “emek” diğer tüm faktörleri geride bırakır. İnsan kaynakları ise ayrı bir kavramdır; insan kaynaklarına “insan kaynağı faktörünün yönetimiyle yükümlü” tanımı rahatlıkla yapılabilir!

 

İnsan kaynakları sorumlulukları arasında tazminat ve yardımlar, işe alım, işten çıkarma ve şirket ile çalışanları etkileyebilecek tüm yasaları takip etme sayılabilir.

 

En başarılı şirketler, insan kaynakları yönetimini başlangıçtan itibaren hayati bir süreç olarak görmüşlerdir. Ancak 50’den az çalışanı olan firmaların çoğunun özel bir insan kaynakları departmanı yoktur, bunun yerine insan kaynakları danışmanlık firmaları ile çalışırlar.

 

İnsan kaynakları bir şirketin temel değerlerini ve kültürünü korumaya yardımcı olur.

 

İnsan kaynakları, çalışan verimliliğini en üst düzeye çıkarmaya ve şirketi işgücünden doğabilecek her türlü sorundan korumaya odaklanır.

 

Şirketler İnsan Kaynaklarına Ne Zaman İhtiyaç Duyar?

Her şirketin stratejisi farklıdır ancak genellikle aşağıdaki durumlarda şirketler insan kaynaklarına ihtiyaç duyar;

 

Hızla Büyüyorsa

Bir şirket yalnızca şirket için çalışan çalışanlar kadar başarılıdır, bu nedenle hızla büyüyorsa ve personel alım hızı artıyorsa işe alımlarında insan kaynakları danışmanlık firmaları ile çalışmalıdır. Böylece en iyi yetenekleri keşfeder, iş tanımına uygun adayları işe alır.

 

Çalışan Anlaşmazlıkları Artıyorsa

Ne kadar çok çalışanınız olursa, ücret anlaşmazlıkları ve mobbing gibi büyük sorunlar da o denli artar ve tüm bu sorunlarla baş etmeniz gerekir.

 

Bir insan kaynakları uzmanı ya da departmanı, işyerindeki çatışmaları ele almaktan ve incelemekten sorumludur. Bu arabuluculuk sayesinde ucu davalara kadar uzanacak anlaşmazlıklar giderilebilir. Uyumlu çalışan ilişkileri işletme için elzemdir!

 

Personel Meselelerine Uzun Zaman Harcanıyorsa

İnsan kaynakları uzmanı ile çalışmak birçok küçük işletmeye maliyetli gelebilir ancak insan kaynakları meseleleriyle kobilerin kendilerinin uğraşması demek başka bir yerde geçirebilecekleri zamandan feragat etmeleri anlamına geliyor.

 

Eğer işinizin büyümesini istiyorsanız ve tüm odağınızı bu konuya ayırmalıysanız insan kaynaklarının alanına giren meselelerle kendiniz değil, insan kaynakları uzmanları ilgilenmeli. Böylesi hem daha sağlıklı hem de daha verimli olacaktır.

 

İnsan Kaynakları Görev, Yetki ve Sorumlulukları Nelerdir?

İnsan kaynakları işe alım başta olmak üzere bordro düzenlemeleri, sürekli çalışan eğitimleri, çalışanların sosyal hakları, adaptasyonları, işten ayrılmaları, kişisel gelişim faaliyetleri gibi birçok sorumluluğu üstlenir. İnsan kaynakları çalışanı ne iş yapar? adlı blog yazımıza göz atarak daha detaylı bilgi edinebilirsiniz!

 

İnsan Kaynakları Uzmanı Nasıl Olunur?

Kariyer yollarını düşündüğünüzde, insan kaynaklarında bir kariyer yapmak isteyebilirsiniz. İnsan kaynakları uzmanı neredeyse her şirket ve organizasyonda çalışabilir. İnsan kaynakları uzmanı için iş dünyasının hayati bir bileşeni diyebiliriz.

 

Peki insan kaynakları uzmanı nasıl olunur? İnsan kaynakları uzmanı istihdamının önümüzdeki yıllarda artacağı öngörülüyor. Haliyle kariyer planı yapanlar insan kaynakları uzmanı olmak için neler yapılması gerektiğini merak ediyor, üniversitelerin “İnsan Kaynakları Yönetimi” bölümünden mezun olanlar ya da İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nin İşletme, İktisat, gibi bölümlerinden mezun olanlar insan kaynakları uzmanı olabilirler.

 

İnsan kaynakları alanında uzmanlaşmak isteyen lisans mezunları da bu alanda yüksek lisans yapma şansına sahipler.

 

İnsan Kaynakları Kısaltması

İnsan kaynakları kısaltması; “İK”

İngilizce’de ise Human Resources; “HR”