Headhunting Yöntemi

Söz konusu şirketlerimiz olduğunda, her zaman en iyisini isteriz. Çalışanlar, çalışma atmosferi, şirket kültürü hepsinin en iyiye sahip olmasını sağlamaya çalışırız.

 

Organizasyonun en iyilerden oluşmasını sağlayan yönteme headhunting yöntemi denir.

 

Headhunting, insan kaynakları yöneticilerinin ve işe alım görevlilerinin yetenekli, potansiyeli yüksek adayları hedeflemesine olanak tanıyan bir işe alma stratejisidir. Headhunting, yönetici işe almak ve alanında profesyonelleri işe almak için en çok tercih edilen işe alım yollarından biridir.

 

Şirketiniz için en yetenekli profesyonelleri seçmek istiyorsanız bunu yapmanın en iyi yolu headhunting yöntemidir. Headhunting yönteminin en yaygın ve bilinen örneklerine LinkedIn kullanıyorsanız aşina olabilirsiniz.

 

Genellikle şöyle bir mesaj atılır: “Merhaba, uzun süredir profilini takipteyiz, yeteneklerinden ve yaptıklarından X olarak çok etkilendik. Seninle tanışmak istiyoruz!”

 

Bu basit ve herkesin aşina olduğu bir headhunting yöntemiydi. Ancak headhunting bir LinkedIn mesajından çok daha fazla sayıda strateji, taktik ve beceri içerir.

 

Headhunting İpuçları

Headhunting yöntemi önemli pozisyonları doldurmada en etkili işe alım yöntemlerinden birisidir. Headhunting yöntemi kadar, headhunting yöntemini uygulayan işe alma yöneticisi de önemlidir.

 

Konuyla ilgili: headhunter firmaları.

 

Potansiyel Hedefinizi Analiz Edin, gerçekten işe uyum sağlar mı ya da bu işi başarıyla yönetebilir mi? Gereksinimlerin tümünü karşılıyor mu? Potansiyel hedefiniz hakkında tam bilgi edinin.

 

Şirketin Görünürlüğünü Artırın, bilinirliği yüksek bir şirket için headhunterlık yapmak pek bilinmeyen bir şirket için headhunterlık yapmaktan daha kolaydır. Adayı etkileyebilmek için şirketin tüm cazibelerini öne çıkarmalısınız.

 

Özgeçmişi İyice Gözden Geçirin, gerçekten en iyi adayı arıyorsunuz, muhtemelen en iyilerin çoğu zaten faal olarak çalışıyor. Geriye kalanları ise şirket bünyenize kazandırabilirsiniz, özgeçmişini iyice gözden geçirin ve gerçekten aradığınız aday olup olmadığına karar verin.

 Bir cevap yazın