Gelecek Dönemin İK Trendlerindeki Odak Noktalar

Son birkaç yıl içerisinde insan kaynakları stratejilerinde önemli değişiklerin yaşandığının altını çizmek gerekir. Bu süreçte özellikle geleceğe dönük adımların atılması büyük beğeni toplamaktadır. Dijitalleşen İK trendlerinde odak noktaları da genel olarak değişiklik gösterebilmektedir. Ancak her ne olursa olsun insan kaynakları çalışmalarında en temel odak noktası olan insan, aynı önemini korumaktadır. Hatta gelişen çalışmalar sayesinde insana yapılan yatırımın çok daha değerli bir hale geldiğini de söylemek mümkün olacaktır.

 

Pandemi ile hayatımıza girmiş olan birçok uygulama, aslında bakıldığında normalleşme süreçlerinde de sağlamlığını korur bir hale gelmiştir. Süreçler sayesinde doğan sorunlara bağlı olarak 2022 yılında önemli İK trendlerinin değiştiğini söylemek de mümkün olmaktadır.

 

İK’da Projeden Ürüne Doğru Odak Değişimi

 

Projelere odaklanılan İK çalışmaları günümüzde ürün odaklı çalışmalara geçiş yapmıştır. Eskiden bir projeye bağlı olarak adımların atılması ve takvim üzerinde ilerletilmesi önemli olurken, günümüzde ihtiyaca göre şekillenebilen İK trendlerinin olduğunun altını çizmek önemli olmaktadır.

 

Şirket içerisindeki değişen alışkanlıkların belirlenmesi bu süreçte son derece önemli bir konu olmaktadır. Bu sayede, değişen alışkanlıklara bağlı olarak tercihler ve odak noktalarında değişimler de yaşanabilmektedir.

 

Çok Kuşaklı İş Gücü Yönetimi

 

Çok kuşaklı iş gücü yönetimin günümüzde önemli bir konu haline gelmesinde en temel neden olarak Z kuşağı çalışmaları gösterilmektedir. Bu nedenle de Z kuşağının iş gücüne katılmasını desteklemek adına odak noktalarında önemli değişimler yaşanabilmektedir. İK danışmanlık süreçlerinde de Z kuşağını desteklemek adına bazı yenilikler yapılabilmektedir