En Popüler 3 İşe Alım Mülakatı 

İnsan kaynakları şirketlerin işgücü performansını etkileyen en önemli departmandır. Öyle ki büyük firmaların yükselişinin arkasında her zaman tecrübeli kadrosuna sahip bir İK firması bulunmaktadır. Peki bu firmalar şirketlere ne gibi avantajlar kazandırıyor? İşgücü konusunda şirketlerin çektiği sorunları İK firmaları çözüme kavuşturmaktadır. Yaptığımız bilimsel mülakatlar ile işe alınacak verimli çalışanları kolayca bulabiliyoruz.

 

İK firmalarının yaptığı en popüler 3 işe alım mülakatını sizin için derledik;

 

Yetkinlik Bazlı Mülakat

Kişinin geçmişine bağlı yapılan mülakatlar en iyi sonucu veren mülakatlardır ve geçmişe bağlı mülakatların en popüleri kişinin yetkinliğini ölçen yetkinlik bazlı mülakattır. Yetkinlik bazlı mülakatta geçmiş performanslardan yola çıkılarak mülakat boyunca gerçek örneklere yer verilir. Kişinin geçmiş dönemlerindeki tecrübeleri ve sorulan sorulara verdiği tepkiler incelenir.

 

Yapılandırılmış mülakat

Yapılandırılmış mülakatı diğer mülakatlardan ayıran en önemli detay öncesinde bir hazırlık yapılmasıdır. Bu mülakatta görüşmeye başlanılmadan önce sorulacak sorular özenle hazırlanır. Adayın verdiği cevaplar değerlendirilerek karar verilir. Bir plan doğrultusunda yapılan bu görüşmelerde her iki tarafta vakit kaybı yaşamaz.

 

Sıralı Mülakat Tekniği

Sıralı mülakat tekniğinde diğer mülakat türlerinden farklı olarak aday işe gireceği kurumda birden fazla kişiyle görüşme yapar. Örneğin; insan kaynakları uzmanı ile görüştükten sonra departman müdürü ile de bir görüşme yapar. Bu sayede potansiyel adayı katılacağı ekip de tanımış olur.Bir cevap yazın