Ekip Liderleri İçin Performans Görüşmesi Önerileri

İş hayatı içerisinde performans değerlendirmeleri için farklı trendler ön plana çıkmış olsa bile, performans görüşmeleri her zaman ön planda olmuştur. Yıl sonunda gerçekleştirilen performans değerlendirmeleri işverenler ile çalışanların arasındaki iletişimin en önemli sonuçlarından bir tanesi olmaktadır.

 

Ekip liderlerinin performans görüşmeleri sırasında veya öncesinde dikkat etmeleri gereken, dikkat ederlerse daha faydalı olacak bazı önerileri sizlerle paylaşacağız.

 

Performans Görüşmelerini Son Güne Bırakmayın

 

Pek çok farklı çalışan tarafından gönderilen raporlar varsa, bu incelemeleri son güne bırakmanız büyük bir hata haline gelebilir. Özellikle, size göre zor olan çalışanları daha ön plana çıkararak, görüşmeleri daha öne almak faydalı olabilir. İK danışmanlık süreçlerinde de bu tür atılacak adımlara büyük önem verilir.

 

Öncesinde Prova Yapabilirsiniz

 

Performans görüşmeleri öncesinde gerçekleştirilen provalar sayesinde çok daha verimli sonuçların alınması mümkün hale gelir. Görüşme öncesinde gerekli hazırlıkları yaparak, görüşme esnasında daha etkin bir konuşma yapabilirsiniz. Yapılan bu provalar sayesinde oluşabilecek farklı senaryolara karşı da hazırlıklı olunabilir.

 

Görüşme Esnasında Spesifik Örneklere Yer Verin

 

Çalışanların iyi yaptıkları bir iş sonrasında, onları genel olarak takdir etmek pek de mantıklı bir eylem olmayabilir. Bunun yerine spesifik konulara değinmek ve buna göre bazı adımları atmak da son derece önemli olacaktır.

 

En İyi Yetenekleri Elde Etmek ve Elde Tutmak İçin 8 Strateji yazımızı inceleyerek süreç hakkında pek çok farklı bilgiye ulaşabilirsiniz.