En İyi Yetenekleri Elde Etmek ve Elde Tutmak İçin 8 Strateji

Çalışanların değiştirilmesi bir şirket için oldukça maliyetlidir. İşin büyüklüğünden bağımsız olarak, bir çalışanı kaybetmenin toplam maliyetinin çalışanın yıllık maaşının 1,5-2 katı arasında değişebileceğini göstermektedir. Bu nedenle, iyi yetenekleri elde tutmak için çeşitli  stratejilere ihtiyacınız var.

 

Çalışan devir hızıyla mücadele için sihirli bir değnek olmasa da, yeniden etkileşime girmenize ve en iyi performans gösterenleri elde tutmanıza yardımcı olacak 8 işe yarayan çalışanı elde tutma stratejisinden oluşan bir liste hazırladık.

 

  1. İnsanların neden ayrıldığını bulun (ve sonra düzeltin)

Ayrılma söz konusu olduğunda, ayrıntılar önemlidir. Adil davranılmadığı için mi birden fazla çalışan işten ayrıldı? Şirketiniz bir rakip tarafından mı gözleniyor? Kaybedilenlerin çoğu düşük performans gösterenlerden mi? Bu tür bilgiler, çıkış görüşmeleri ve mevcut çalışanlarla dürüst görüşmeler yoluyla elde edilebilir.

 

Çıkış görüşmelerinin ötesinde, işletmeler en iyi yetenekleri elde tutma çabalarında proaktif olmalıdır. Şirkete bağlılık anketleri, şirketlerin çalışan duyarlılığını ölçmesine ve uyarı işaretlerinin nabzını tutarak cirosunu kontol altına almasına olanak tanır. Geri bildirim isteyecekseniz, buna göre hareket etmelisiniz.

 

  1. Birinci sınıf bir işe alım süreci oluşturun

Yeni işe alınan kişilerin ilk 30 günü, özellikle de birinci günü için sağlam bir planınız olduğundan emin olmanız gerekmektedir. İster küçük bir hediye, ister ekip kahvaltısı veya şirket kurucusunun kişisel notu olsun, yeni bir çalışanın memnuniyetle karşılandığını ve ekibin bir parçası olduğunu olabildiğince erken hissettirmek için ne gerekiyorsa yapmalısınız.

 

Çalışan yalnızlığı ve işten ayrılma arasındaki bağ düşünüldüğünde, bu küçük nezaketler uzun vadede işe yarayacaktır.

 

 

  1. Çalışanların işlerini şirketin hedeflerine bağlayın

Çalışanların %93’ü günlük işlerini genel şirket hedeflerine bağlayamadığından, bağlılığın kesilmesi şaşırtıcı olmuyor, bu nedenle işten ayrılma oranı artıyor.

 

Çalışanlar, bir işletme üzerindeki etkilerini göremediğinde, diğer şeylerin yanı sıra anlamlarını ve üretkenliklerini azaltırlar. Çalışanları amaç duygusuna yeniden bağlamak için OKR yöntemini, hedef yönetimi yazılımını veya her ikisini kullanarak hedef belirleme sürecinizi yeniden kurgulayabilirsiniz.

 

 

  1. Yöneticilerin olumlu geri bildirim vermesini sağlayın

En iyi yöneticiler bile, doğrudan çalışanlarının iyi yaptıklarını sözlü olarak ifade etmeyi unuturlar. Bu basit hareket, çalışanın güvenini artırır ve yapıcı geri bildirim gerektiğinde ihtiyaç duyulan güveni oluşturur.

 

Ayrıca ödül programınızı da geliştirmeyi deneyebilirsiniz. Ödül programı ve çalışan tanıma yazılımı gibi araçlara yatırım yapmak, çalışanların hem büyük hem de küçük kazançlar için değerli olduklarını hissettikleri olumlu geri bildirim kültürünün gelişmesine de yardımcı olabilir.

 

  1. Paylaşılan vizyonu iletin

İnsanlar şirket hakkında, genel vizyon hakkında veya şirketle bağlantılı herhangi bir süreç hakkında  bilgi sahibi olduklarında kendilerini meşgul, değerli ve sadık hissederler. Mümkün olduğunca, şirketinizin her seviyesindeki çalışanlara nereye gittiğinizi ve oraya nasıl gideceğinizi bilmesine izin verin.

 

  1. Düzenli tazminat analizleri yapın

Sanılanın aksine iş adayının öncelik listesinde ücret birinci sırada değil ancak önemli olmadığını söylesek yalan söylemiş oluruz. İyi ekip arkadaşlarını elde tutmak için, ücret planlarının sadece adil değil aynı zamanda rekabetçi olması da gerekir. Halihazırda yıllık ücret analizleri yapmıyorsanız, şimdi başlamak için iyi bir zaman olduğunu düşüyoruz.

 

 

  1. Öğrenme ve gelişim fırsatları sunun

Kariyeri üst seviyeye çıkarma fırsatlarına erişim, insanların işten ayrılmalarının en hızlı büyüyen sebebidir. 2018’de iş arayanların % 61’i, yeni fırsatlar ararken kariyer ilerlemesini en önemli olarak belirledi.  (Daha genç çalışanlar için% 65’tir.)

 

Ekstra bir fırsat sunamıyorsanız da endişelenmeyin, birçok çalışan yanal bir hareketi yukarı doğru olan kadar değerli görür. Yeni beceriler geliştirme fırsatı verildiğinde kaliteli çalışanlar bu fırsatı da değerlendirirler.

 

  1. Trendleri takip edin

Üzerinde kesinlikle kontrolümüz olmayan çevresel faktörler var ve maalesef yine de çalışanları elde tutmamızı etkiliyorlar. Başarılı çalışanları elde tutma stratejileri uygulamak için, çalışma dünyasının nasıl değiştiğinin farkında olmak ve buna göre uyum sağlamak önemlidir.

 

Kaynak: KazooBir cevap yazın