Ekibinizde Yaratıcılığı ve Yeniliği Teşvik Etmenin 5 Yolu

 

Stresli bir çalışma ortamında mutlu olmak zordur ve desteklenmediğiniz zaman bir organizasyonun misyonuna bağlı hissetmek çok daha zordur. İnsanlar size veya şirketinize güvenmiyorsa, başarınızı nasıl sürdüreceklerine odaklamaları pek Yenilikçi bir ekibe sahip olmak, sizin ve şirketinizin yeni zorluklara hızla uyum sağlamasını ve öngörülemeyen senaryoların üstesinden gelmesini sağlar.

 

Küçük ölçekte de olsa çok düzenli olarak yenilik yapmak, insanları ve işletmeleri rakiplerinden ayırır. Yenilik yapma fırsatına sahip çalışanlar, daha bağlı çalışanlar haline gelme ve şirketlerinin misyonuna daha çok bağlı olma eğilimindedirler.

 

Ne yazık ki işverenler için işe alım sürecinde yaratıcılığı ve yenilikçi düşünceyi belirlemek zor olabilir. İş başvurularını değerlendirirken genellikle önceki iş deneyimi ve eğitim hakkında bilgi veren özgeçmişlere bakarız. Mülakatlar bizi biraz daha yakınlaştırır ama birçok mülakat yapısı, bir çalışanın normal olarak uygulayacağı düşünme ve çalışma türünden uzak olabilir.

 

Bu bilgilerin hiçbiri, birinin yenilikçi düşünme yeteneği hakkında bize çok fazla fikir vermez.

 

İşleri daha da karmaşık hale getirmek için, en yenilikçi insanların bile, yeniliği yeterince teşvik etmeyen bir ortamda yenilikçi olmaları pek olası değildir. Aynı zamanda, kendini yeniliğe adadığını iddia etmek, aslında yeniliği teşvik etmek için de yeterli değildir.

 

Neyse ki, inovasyona teşvik etmek ve ekip üyelerinizin yaratıcı yeteneklerinden en iyi şekilde yararlanmalarını sağlamak için yapabileceğiniz şeyler var! Kendinizde ve yönettiklerinizde doğru alışkanlıklar oluşturarak, inovasyonun düzenli olarak gerçekleşme şansını önemli ölçüde artırabilirsiniz.

 

Ekibinizin yenilikçi olmasını sağlamanın 5 yolu

 

  1. İşleri eğlenceli tutun

 

İsveçli araştırmacı Göran Ekvall, organizasyonlarda yaratıcılığı etkileyen 10 faktörü belirledi. Bu faktörlerden bir tanesi, bir şirketin mizah anlayışı ve oyunculuğudur! Bol kahkahalı rahat bir atmosfer, şirket kültürünüzü tanımlamada uzun bir yol kat eder ve aynı zamanda yaratıcı olma özgürlüğüne de teşvik eder.

 

İnsanlar stresli hissettiklerinde vücutları kortizol adı verilen bir hormon salgılar. Çoğu insan kortizolün sağlığımız için zararlı olduğunu bilir, konsantre olmayı zorlaştırır ve genellikle yorgunluk veya depresyonla ilişkilendirilen beyin sisine yol açabilir.

 

Birisi ne kadar zeki, yaratıcı veya yenilikçi olursa olsun, stresli bir durumdaysa, zihinlerinin optimal düzeyde çalışma şansı azdır. Bu nedenle stresli veya baskı altında hisseden insanlar karmaşık sorunları çözmede o kadar iyi değildirler.

 

Çalışanlarınızın sağlığı sizin sorununuz gibi görünmese de (ki kesinlikle sizin de sorununuzdur), performanslarını etkilediği için zihinsel durumları kesinlikle sizi etkiler. Kendi başına stres, projeleri başarılı bir şekilde teslim etmek için önemli olan süreçlerden uzaklaştırır. Bu yüzden işleri eğlenceli ve destekleyici tutun, yeni fikirlerin akışını görmeye başlayacaksınız!

 

  1. Güven oluşturun

İnsanlara adil davranarak, onların bakış açılarını ve tercihlerini kabul ederek, insanların sizinle çalışmak konusunda kendilerini iyi hissetmelerine, size daha fazla bağlılık duymalarına ve kuruluşunuz için yeniliklere önem vermelerine yardımcı olabilirsiniz.

 

  1. Toksik insanları uzak tutun

 

Olumlu bir çalışma ortamı yaratmak ve çalışanlarınızın sadakatini kazanmak için elinizden geleni yapsanız bile, bu çabaların olumlu etkilerinin çoğu, şirketinizdeki bir kişi tarafından engellenebilir.

 

Bu insanlar, ne kadar para getirdikleri veya kiminle bağlantılı olduklarına bakılmaksızın, size değerinden daha pahalıya mal olacaktır.

 

Bunun birkaç nedeni var fakat son zamanlarda trend olan bir konu psikolojik güvenliktir. İnsanlar kendilerini psikolojik olarak güvende hissettiklerinde, korkmadan, haksız muamele veya kınama olmadan çalışabildiklerinde, iyi fikirlere sahip olma ve bunları dile getirme olasılıkları çok daha yüksektir.

 

İnsanları rahatsız hissettirmek için yalnızca bir kişi yeterlidir ve toksik insanlar bir şirkette yalnızca bir kişiyi değil, birçok kişiyi engelleme eğilimindedir. Standartlarınızı sıkı bir şekilde iletmek veya bu destekleyici olmayan, olumsuz insanların gitmesine izin vermek, yeniliği yaratmanın ön şartıdır.

 

  1. İşbirliğini teşvik edin

 

Nasıl bazı insanlar yeniliği olumsuz etkileyebiliyorlarsa, birlikte çalışan iyi insanlar da parçaların toplamından daha büyük etki yaratabilirler. Zeki, yaratıcı insanların birlikte beyin fırtınası yapması yeni fikirlere yol açabilir.

 

İşbirliğinin bir başka yararı da, farklı beceri ve bilgilere sahip kişilerin sorunları çözmek için yetkinliklerini birleştirmenin yaratıcı yollarını bulabilmeleridir.

 

Ekip üyelerinizden bazıları sorunu belirlemede daha iyi olabilir. Kimisi, bir sorunu çözmek için hangi araçların kullanılacağını belirleme konusunda yetenekli olabilir. Kimisi, değişiklikleri iletme ve yeni çözümler için katılım sağlama konusunda en iyisi olabilir. Sonuç olarak, çözümü inşa edecek olanlar da başkaları olacak!

 

Sürekli etkileşimde bulunarak ve bilgi paylaşarak, çalışanlarınızın yeni ve değerli bir şey yaratma ihtimalini artırın!

 

  1. Bürokrasiyi en aza indirin

 

Bürokrasi, şirketinizde inovasyonun önündeki önemli bir engel olabilir. Sadece yenilikçi fikirleri olan kişilerin bu fikirleri hayata geçirmesini engellemekle kalmaz, aynı zamanda yenilikçi düşüncenin kendisini de engelleyebilir. İnsanlar katı kuralların, özellikle de aynı fikirde olmadıkları veya anlamadıkları kuralların, sınırları içinde çalışmaya zorlandıklarında, özgür ve yaratıcı düşünme yetenekleri engellenir.

 

Kuruluşunuzun doğasına bağlı olarak, bir miktar bürokrasi kaçınılmaz olabilir. Yine de, bir kuralın neden bir kural olduğu hakkında düşünmek önemlidir. Bir kural, bir süreci kolaylaştırdığından daha fazla engelleyici hale geliyorsa, yaratıcılığı yok eder.

 

Bürokrasi esasen yeniliğin tam tersidir, insanları kutuyu kırmaya teşvik etmek yerine insanların bir kutu içinde çalışmasını gerektirir.

 

 Bir cevap yazın