Çalışanlarınızı Motive Etmenin 4 Yolu

Masa başı işler var olduğu sürece, çalışanların cesareti ve motivasyonu kırılmaya devam edecektir. Böyle bir durumda çalışanlarınızla iletişim kurmak biraz zorlaşır. Özellikle otorite figürleri için bir iş ilişkisi sürdürmek asla kolay değildir ancak çalışanlarınızı yalnızca motive etmekle kalmayacak, aynı zamanda ofisi daha destekleyici bir yer haline getireceksiniz! İşte çalışanlarınızı daha motive etmenin 4 yolu!

 

  1. Ödüller

 

Herkes, hediye edilen şeylerin birinin kalbine giden yol olduğunu bilir. Ödüller, ücretsiz sinema biletleri, çalışanlarınızın sık sık gittiği yerlere hediye kartları özellikle pandemi döneminde online meditasyon dersleri ve hatta ücretli bir öğle yemeği şeklinde olabilir. Şirketin yeterli bütçesi yoksa, çalışanlarınıza biraz boş zaman vermeyi deneyebilirsiniz. Bu, yaptıklarını takdir ettiğinizi bilmelerini sağlamanın daha uygun maliyetli yoludur.

 

Çalışanlarınızla hediye alışverişinde bulunurken bunun gerçek olması da önemlidir. Kişiselleştirilmiş yenilikler, aynı ödülleri tekrar tekrar geri dönüştürmekten çok daha uzun bir yol kat ettirebilir. Çalışanlarınıza takdir edildiklerini hatırlatırsanız, onlar da verdiğiniz hediyeleri takdir edeceklerdir.

 

Maddi ödülleri de unutmayın ama uygun maliyetli tutun. Kişiselleştirilmiş hediyeler, daha standartlaştırılmış olanlardan çok daha etkilidirler.

 

  1. Dostluk Müsabakası

 

Birini “Ayın Çalışanı” olarak adlandırmak pratikte zor olabilir ancak iyi yapıldığında herkesi, hatta yönetimi bile biraz daha fazla çalışmaya motive edecektir. Bir satış şirketiyseniz, o çeyrekteki en iyi satış elemanınızı bir plaketle taçlandırın veya “Haftanın En İyi Satışı” sertifikasını verin. Yerleşik bir ödül sistemine sahip olmak, rekabeti tutarlı tutabilir ancak daha kişiselleştirilmiş ödüller için fırsatlar ortaya çıkarsa, bunu belirli kişileri öne çıkarmanın bir yolu olarak kullanabilirsiniz.

 

İnsanlar ne zaman iyi bir iş çıkardıklarını bilmek isterler ve bir yönetici olarak bunu onlara bildirmek sizin görevinizdir. Herkesin dahil olması ve etkinliklere katılabilmesi için bir online ve eğlenceli  küçük bir ödül töreni düzenleyebilirsiniz. Bu, insanların günlük koşuşturmacadan birkaç dakika uzaklaşabilecekleri, birbirlerini destekleyebilecekleri ve belki de biraz şakalaşabilecekleri açık bir ortam yaratır.

 

 

  1. Şirket Aktiviteleri

 

Şirket olarak sizin ve çalışanlarınızın katılabileceği sayısız aktivite bulunuyor, pandeminin etkisiyle birlikte bu aktiviteler biraz sınırlansa da şirketi bireylerden ziyade bir bütün olarak birbirine yaklaştırmayı sağlıyor. Herkesin aynı takımda mücadele edeceği oyunlar, ofis dışında ortak bir bilinç oluşturmak için de harika bir fırsat.

 

Bu dönemde spor aktiviteleri yapılamayacağı için ( açık havada yürüyüş dışında ) oyun gecesi de bir alternatif olabilir. Ekip çalışması, ofiste olduğu kadar sahada da değerlidir.

 

  1. Olumlama ve Saygı

 

Her yönetici olmak istediği kadar becerikli değildir, bu durum kişiden kişiye değişir ancak samimiyseniz, çalışanlarınız bunu takdir edecektir. Onları motive etmek için tabii ki sadece samimi olmak yetmez ancak diğer her şey başarısız olursa, basit bir “iyi iş çıkardın” cümlesi birisi için çok şey ifade edebilir. İnsan kaynakları yönetiminde de yöneticilerin bu tip davranışlarının ne kadar etkili olduğu görülmektedir.

 

Liderlik tarzınız ne olursa olsun, saygı, çalışanlarınızın mutluluğunun anahtarıdır. Verimliliklerini veya performanslarını ödüllendirmek için istediğiniz kadar taktik uygulayabilirsiniz ancak kurumsal merdivenin tepesinde saygı kaybolursa, çalışanınız da saygıyı kaybeder. Sadece sırtınızı sıvazlamak bile olsa, çalışanlarınıza onları önemsediğinizi gösterin; Sonuçta ekibiniz olmadan bir hiçsiniz. Karşılıklı saygı, şirket başarısının olmazsa olmazıdır.

 

Pandemi sürecinden kaynaklı olarak değişen çalışma ortamlarından dolayı çalışan bağlılığının nasıl oluşacağını merak ediyorsanız Hibrit ve Uzaktan Çalışan Ekipler İçin Çalışan Bağlılığı yazımızı okumalısınız.

 

 Bir cevap yazın