Çalışanları Elde Tutmayı Artırmak için En İyi 4 Uygulama

Değerli bir çalışanın neden ayrılma yoluna gitmeye karar verdiğini öğrenmek için bir çıkış mülakatına kadar beklerseniz, büyük bir fırsatı kaçırmış olursunuz. Sadece ekibinizin üretken bir üyesini korumak için değil, çalışanı kaybetmeden önce şirketinizdeki sorunları tespit etmek ve düzeltmek için de altın bir fırsatı kaçırmışsınız demektir. Bunun yerine, çalışanlara hala kadrodayken onları neyin motive ettiği konusunda sorular sormak, günümüzün sıkı yetenek pazarında bir avantaj elde etmenin temel stratejilerinden biridir.

 

Çalışanları elde tutmak neden önemlidir?

 

Şirketler dar bir ekonomide yetenekler için rekabet ederken, çalışanları elde tutma kritik bir konudur. Çalışan değişiminin maliyetleri, göreve bağlı olarak bir çalışanın maaşının 2,5 katına kadar çıkıyor.

 

İnsan Kaynakları Yönetimi Derneği’ne (SHRM) göre, çalışanları elde tutmaya odaklanmak büyük bir zaman ve yatırıma değer. Daha yüksek performans, daha iyi üretkenlik, daha yüksek çalışan morali, iyileştirilmiş iş kalitesi ve artan cirolar…Bunların hepsi organizasyonel faydalardır.

 

İyi çalışanlar nasıl elde tutulur? Çalışanları elde tutma stratejileri

 

Çalışanların organizasyon bağlılıkları nasıl artırılır? İşe alım sürecinin en başından başlamalısınız!

 

  1. Elde tutmanın işe alımla başladığının farkına varın

 

Elde tutma, başvuru sürecinden başvuru sahiplerinin taranmasına ve kiminle mülakat yapılacağının seçilmesine kadar en baştan başlar. Kültür ve stratejinin hangi yönlerini vurgulamak istediğinizi belirlemek ve ardından bunları adaylarınızda aramakla devam etmelisiniz.

 

Bu, artan bir getiri modeli; biri şirketinizde ne kadar uzun süre kalırsa, zamanla o kadar üretken hale gelir. Buna uzun bir oyun olarak bakmalı ve her çalışanın tamamen şirkete bağlı olduğundan ve şirketin devam eden başarısının bir parçası olduğundan emin olarak doğru yaptığınızdan emin olmak için adımlar atmalısınız.

 

  1. Şirkette uzun süre kalacak adayları belirleyin

 

Kalma olasılığı daha yüksek olan adayları nasıl seçersiniz? Özgeçmişlerinde bazı temel göstergeler vardır. İlk olarak, önceki işlerinde uzun ömürlü adayları aramalısınız. Özgeçmişte yazılanların ötesine bakıyoruz. Adaylar, bir şirkette yıllarca çalıştılar mı? Bu sadakat, azim, bağlılık anlamına geliyor. Ayrıca takım sporları yapan, gönüllülük veya iş dışındaki diğer faaliyetlerle de ilgilenen kişileri aramalısınız. Bu bize, adayın bir amaca, bir takıma daha kolay bağlı hale geldiğini göstermekte yardımcı olabilir. Gerçekten önemsedikleri bir şeye bağlı kalma zihniyetini ortaya çıkarır.

 

Sürekli iş değiştirenleri şirkete dahil ediyorsak biraz şans dilemeye ihtiyacımız vardır demektir. Sadece çalışmak için doğru yeri arıyor olsalar da, diyelim ki, on iki yılda on iş sahibi olan bir adayın herhangi bir şirket için elde tutulması gerçekten zor anlamına gelmektedir. İnsan kaynakları açısından bakıldığı zaman da şirkette çalışan bağlılığının oluşmasına büyük önem verilmektedir.

 

  1. Doğru faydaları sunun

 

Avantajlar ve faydalar çalışanları şirket içinde mutlu, bağlı ve motive tutmada büyük rol oynayacaktır ancak yardımlar, sağlık sigortası kapsamının ve ücretli hastalık izninin çok ötesine geçebilir. Performans hedeflerinin fazlasını yapan veya önceden belirlenmiş bir süre boyunca sizinle birlikte kalan çalışanlar için hisse senedi opsiyonları veya diğer finansal ödüller sunmayı da düşünmeniz gerekiyor. CTA’ya göre,10 şirketten yaklaşık 9’u (yüzde 88) teşvik tazminatlarını ve ikramiyeleri önümüzdeki beş yıl içinde çalışanları elde tutmanın anahtarı olarak görüyor.

 

Esnek çalışma programları, uzaktan çalışma fırsatı ve iyi ücretli izin planlarının, çalışanların şirkete katkıda bulunmalarının çok ötesinde değerli olduklarını hissetmelerine yardımcı olma konusunda da ön plana çıkıyor.

 

Çalışanlara izin verilmezse veya ücretsiz izin alamadıkları için işe geri dönmek zorunda kalırlarsa, çalışan işe tamamen odaklandı mı yoksa dikkati dağılmış veya kızgın mı? buna bakmalısınız. Belirttiğimiz durum, dikkat dağınıklığı ve kızgınlık yaratabilir, çalışanı mutlu edecek diğer seçenekleri değerlendirmeye yönlendirebilirsiniz.

 

CTA’ya göre esnek çalışma düzenlemeleri, sağlık sigortası, prim ve ücretli izinler, yetenekli kişileri elde tutmanın en büyük faydaları arasında dördüncü sırada yer alıyor.

 

  1. Şeffaf ve açık olun

 

Çalışanlar ve yönetim arasında açık iletişim kurmak, bir komünite duygusu oluşturmaya ve ortak bir amaç geliştirmeye yardımcı olacaktır. Çalışanların fikirlerini sunabildiği ve soru sorabildiği düzenli toplantıların yanı sıra çalışanları yöneticileriyle dürüstçe konuşmaya yönlendirerek “açık kapı politikaları” uygulayabilirsiniz. Bu, çalışanların kendilerine değer verildiğini ve katkılarının bilineceğini hissetmelerine yardımcı olur.

Çalışan performansını değerlendirerek verimi artırmak istiyorsanız Performans Değerlendirme Yöntemleri Nelerdir? yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

 Bir cevap yazın