Çalışanlara Değer Vermek: Onları Değerli Hissettirmenin 7 Yolu

İşyerinde kendilerine değer verildiğini hisseden çalışanlar genellikle daha mutlu ve daha üretkendirler. Başka iş fırsatlarına bakma oranları ise oldukça azdır.  Çalışanlara onlara ne kadar değer verdiğinizi göstermenin birçok yolu var, çeşitli prim ödemeleri, çalışanı dinleme ve çalışan geri bildirimlerine göre harekete geçme gibi basit hareketler gibi. Değerli çalışanların nasıl takdir edileceğini bilmek, güçlü bir şirket kültürü oluşturabilir.

 

Bu yazımızda, çalışanların kendilerini değerli hissetmelerini sağlamanın önemini ve sonucunda değerli hissedebilecekleri 7 uygulamayı yazdık!

 

Çalışana değer vermenin önemi

Çalışanların değerli olduklarını ve yaptıkları işin şirkete katkılarını hissettirmek iş hayatında çok önemlidir. Bu durum işyeri ortamını, bireysel ve ekip performansını iyileştirebilir, bir şirketin hedeflerine ulaşmasına yardımcı olabilir. Çalışanlara onlara ne kadar değer verdiğinizi göstermek:

 

Güven oluşturur: Geri bildirimlerine ve fikirlerine değer verdiğinizi bilen çalışanlar genellikle liderlere, yöneticilere ve şirkete güvenir.

Verimliliği artırır: Çalışanlar, işlerini takdir ettiğinizi ve değer verdiğinizi bilirlerse, genellikle çok çalışmaya, yeni hedefler için çabalamaya ve şirketin başarılarına yatırım yapmaya devam ederler.

Morali artırır: Genellikle insanlar çalışma ortamları hakkında ne kadar olumlu hissederlerse, çıktıları da o kadar iyi olur.

Maliyeti azaltır: Çalışanlara değer verdiğinizde ve bunu kanıtladığınızda, genellikle daha yüksek iş tatmin oranlarına sahip olurlar. Sürekli istihdam veya ilerleme fırsatlarını takip ederler ve başka iş aramak yerine şirketin açık pozisyonlarını çevrelerindeki iş adaylarına yönlendirirler. Bu da maliyeti düşürmeye ve elde tutma oranlarını artırmaya yardımcı olur.

Marka itibarını artırır: Çalışanlara değer veren bir şirket olarak tanınmak, yüksek nitelikli iş adaylarını ve yeni müşterileri çekmenize yardımcı olabilir.

 

Çalışanlara değerli olduklarını hissettirmenin yolları

 

Çalışanlarınızın şirkette kendilerini değerli, takdir edilmiş ve memnun hissetmelerini sağlamak için bu 7 yolu değerlendirin:

 

  1. İyi prim ve yan haklar sunun

Ödüllendirici prim ve yan hak paketleri sunarak kaliteli yetenekleri elinizde tutabilir ve yeni yetenekleri şirketinize çekebilirsiniz. Rekabetçi veya sektör lideri paketler oluşturmak, çalışanların kendilerini tatmin ve değerli hissetmelerini sağlamanın harika bir yoludur. Bu somut ve temel unsurlar şunları içerebilir:

 

– Yüksek prim

– Tatil ve tatil ücreti

– Çeşitli izin hakları

– Sağlık sigortası

– Ulaşım geri ödemesi

– Esnek çalışma programı

 

  1. Şirkete katkıyı gösterin

Çalışanlar genellikle günlük yaptıkları işin değerli ve önemli olduğunu bildiklerinde iyi performans gösterirler.

 

Şirket e-postaları, haber bültenleri veya toplantılar aracılığıyla başarılardan bahsederek, her departmanın yaptığı işi başkalarının anlamasına yardımcı olmak için ekipleri öne çıkarın. Ayrıca, örneğin bir yönetici terfisi kazanmak isteyen bir çalışana bir proje liderliği pozisyonu teklif etmek gibi, çalışanlarınıza doğrudan anlamlı işler vermenin yollarını deneyin.

 

  1. İş-yaşam dengesine öncelik verin

İş-yaşam dengesi ile hem çalışan performansı hem de iş tatmini arasında genellikle bir ilişki vardır, bu nedenle işyerinin bu unsuruna öncelik vermek etkili sonuçlar yaratır.

 

Sağlıklı ve dengeli bir çalışma ortamı sağlamak, stresi azaltır, paradan tasarruf ettirir, tükenmişliğin önüne geçer ve düşünceli bir şirket kültürünü ortaya çıkarır. Çalışanlar için bir iş-yaşam dengesine öncelik vermenin bazı yolları şunlardır:

 

– Sağlıklı yaşam günleri sunun

– Esnek çalışma saatleri belirleyin

– Uzaktan çalışmaya izin verin

– Ücretli izin programları sağlayın

 

  1. Kilometre taşlarını, yıl dönümlerini ve doğum günlerini kutlayın

Çalışanın doğum günleri, iş yıl dönümleri, proje dönüm noktaları için özel bir şeyler yapın.

 

Kahve, kek ya da yemek, fazladan bir izin, şirket çapında bir duyuru ya da maddi bir hediye olsun, önemli tarihleri ​​şirkette öne çıkarmak , onlara birer birey olarak değer verdiğinizi göstermenin bir yoludur. Çalışanları bir şirkete bağlılıkları için ödüllendiren sürprizler, kendilerini değerli hissetmelerini sağlayabilir.

 

  1. Başarıları kutlayın

Başarıları kutlamak ekipleri ve çalışanları şirkete bağlı tutar, bu nedenle aşağıdakiler gibi hem büyük hem de küçük iş başarılarını kutlayın:

 

– Yüksek müşteri memnuniyeti puanları kazanmak

– Üç aylık satış hedeflerine ulaşmak

– Yeni ekip üyelerini işe alma

– Yeni hizmetler veya ürünler başlatmak

– Yeni müşterilerin güvence altına alınması veya sözleşmelerin yenilenmesi

– Ürünlerin, prosedürlerin veya programların başarıyla geçişi

Bu başarıları herkese açık olarak kabul edebilir, şirket genelindeki yazışmalarda vurgulayabilir veya kişisel ve düşünceli bir jest olarak çalışanlara elle yazılmış bir teşekkür notu verebilirsiniz.

 

  1. Mesleki gelişim ve öğrenme fırsatları sunun

Ekibinize yatırım yapmak, onlara değer verdiğinizi gösterir. Şirket içinde mesleki gelişim dersleri vermeyi veya çevrimiçi kurslar, konferanslar sağlamayı ayrıca öğrenim ücreti geri ödemesi yapmayı düşünebilirsiniz.

 

Departmanlar arası çapraz eğitim aynı zamanda çalışanların yeni beceriler öğrenmesini ve keşfetmesini sağlamanın etkili ve uygun maliyetli bir yoludur. Resmi veya gündelik mentorluk programları da çalışanlara destek sunar.

 

  1. Şirket içi işe alım yapın

İşe alım her zaman bir kişinin bir role uygun olduğundan emin olmayı içerirken, şirket içi adaylara bakmak öncelikle mevcut ekibe değer verdiğinizi, onların kişisel kariyer hedeflerine başarıyla ulaştıklarını görmek istediğinizi ve çalışanlarınızın gelişimine yatırım yapmaktan mutluluk duyduğunuzu gösterir.

 

Şirket içi işe alma, bir şirkete daha kolay ve daha hızlı işe alım, daha düşük maliyetler ve sadakat oranları gibi avantajlar da sağlar.