Çalışan Tükenmişliğini Nasıl Tanıyacağız ve Ne Yapacağız

COVID-19 hepimiz için yeni bir gerçeklik yarattı ve beraberinde hastalık, ölüm ve artan işsizlik gibi sayısız konu önümüze geldi. Son araştırmalar, tükenmişlik yavaş yavaş yükselirken, pandeminin 2020’den 2021’e kadar işyeri stresinde belirgin bir artışla yangını körüklediğini doğruladı.

 

1500 kişi ile yapılan bir ankete göre, 2021’de bir önceki yıla göre %9 artışla çalışanların %52’si tükenmişlik yaşayacak. En iyi bilgisayar izleme yazılımları, çalışanları yeterince izlemenize ve şirketinizin verilere dayalı olarak tükenmişlik durumlarını en aza indirmesine yardımcı olabilir.

 

Çalışan Tükenmişliği Neden Olur?

2016 yılında yapılan bir ankette, çalışan tükenmişliğinin en önemli nedenleri arasında şunlar yer almaktadır:

 

– adaletsiz tazminat

– sıkıcı bir iş yükü

– fazla mesai

– yanlış yönetim

– agresif işyeri kültürleri

 

Yukarıdaki nedenlerden, çalışan tükenmişliğinin esas olarak çalışanlardan değil, yönetim yapısından kaynaklandığı çok açıktır.

 

Pandemi nedeniyle daha fazla personel evden çalışmaya başladı. Bazı anketler, pandeminin beraberinde getirdiği artan saat sayısına işaret ediyor. İş hayatınızı, ev aktivitelerinden ayıramamak ve mola vermemek çalışanları zihinsel olarak oldukça yıpratıyor.

 

Finansal sorunlar, hastalık, uzun çalışma saatleri ve yönetimden gelen baskı da, diğer stres tetikleyicilerinin yanı sıra çalışanların tükenmesine yol açıyor.

 

Personel izleme araçlarını kullanmak, çalışan tükenmişliğinin nedenlerini belirlemenin en iyi yollarından biridir ve  bireylerin %46’sı, işyeri cirosunun neredeyse %50’sinin tükenmişlikten etkilendiğini kabul ederken, tükenme kaynaklarına dikkat çekmek ve önleyici stratejiler belirlemek zorunludur.

 

Tükenmişliğin Etkileri

Kısa vadede, çalışan tükenmişliği, amaç duygunuzu kaybetmenize ve sürekli yorgun hissetmenize neden olabilir. Ayrıca çalışırken öfke sorunlarına, duygusal çöküntüye, kilo alımına, vücut ağrılarına ve işinize odaklanamamaya sebep olabilir.

 

Dayanılmaz çalışma koşulları oluştukça, çalışan sirkülasyonu ve üretkenliğin azalması gibi etkiler yaşayabilirsiniz.

 

Çalışan Tükenmişliğinin Vücuda ve Sağlığa Etkileri

Tükenmişliğin fiziksel ve zihinsel etkileri şunları içerebilir:

 

– Çok fazla stres

– Yorgunluk

– Tip 2 diyabet, hipertansiyon ve solunum yolu enfeksiyonları gibi hastalıklarda artış

– Depresyon ve sinirlilik

– Kaygı

– Öfke

 

Bireysel Sonuçlar

Çalışan tükenmişliğinin bireysel sonuçları şunlar olabilir:

 

– Mali durumu yanlış yönetmek

– Görevleri yapamamak

– Ailenizi sevmediğinizi hissetmek veya kendinizi onlardan uzaklaştırmak

 

Profesyonel Etkiler

Tükenmişlik, iş tatminsizliğine, iş arkadaşlarınızdan kendinizi soyutlamanıza, şirketin kaynaklarını boşa harcamanıza ve verimsiz çalışmaya neden olabilir.

 

Tükenmişliği Erkenden Tespit Etmek İçin İzleme Yazılımı Kullanma

Yönetim planınızın bir parçası olarak bir şirket izleme yazılımı dahil etmek, tükenmişliğe neden olan risk faktörlerini belirlemek ve markanızın her zaman en iyi durumda olmasını sağlamak için çok önemlidir.

 

Çalışan Aktivitelerini İzleme

Çalışan izleme yazılımı, şirketinizin işyerinde hangi uygulamalara ve sitelere eriştiğini belirlemenizi sağlar. Bunu şirket bazında, farklı departmanlara bölerek veya bireysel kullanıcı davranışı izleme yoluyla yapabilirsiniz. İzleme yazılımı, çalışanlarınızın boş ve aktif saatlerini belirlemenizi sağlar.

 

2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre, her üç çalışandan sadece biri işleriyle meşgul. Bu, bireylerin üçte ikisinin çalışma zamanlarının çoğunu boşa harcadığı anlamına gelir.

 

İyi bir çalışan izleme yazılımı, çalışan verimliliğinin izlenmesini kolaylaştırır. Böylece, hangi çalışanların ne zaman üretken olabileceğini belirleyebilirsiniz.

 

Yazılım ile çalışanların katılımını belirlemenin yanı sıra, çalışanların çalışma raporlarına sahip olabilirsiniz. Çalışanları izleme yazılımı aracılığıyla yönetmek, henüz tatil günlerini kullanmayanları ve daha az işe gelenleri takip etmenizi de sağlar. Bu bilgilerle, çalışan tükenmişliği ile mücadele ettiğinizden emin olmak üzere hareket edebilirsiniz.

 

İyi bir çalışan izleme uygulaması, iki yıl öncesine kadar olan verilere erişmenize de olanak tanır. Böylece, zaman geçtikçe bireysel çalışanları takip etmeye buna göre strateji oluşturmaya devam edersiniz.

 

İş yerinde yorgunluk ve stres yaşamamalarını sağlamak için çalışanlarınızla işbirliği yaparken, çabaların işe yarayıp yaramadığını da bilmek istersiniz.

 

Verimlilikleri arttı mı? İşe zamanında gelip, beklenen kapanış saatlerinde ayrılıyorlar mı? Ayrıca katılımlarını belirleyebilir ve çalışanlarınız için elverişli çalışma koşulları oluşturup oluşturmadığınızı görebilirsiniz.

 

Tükenmişliği Belirledikten Sonra Ne Yapmalıyız?

İzleme yazılımınızla motivasyonu düşen çalışanları belirledikten sonra, yönetim mekanizmanızı onlara ve markanıza uyacak şekilde ayarlamanın zamanı geldi demektir.

 

Birden fazla faktör tükenmişliğe neden olsa da, bir çalışanın sizin için çalışma arzusunu iyileştirmenin çeşitli yolları vardır. Örneğin, çabalarını takdir etmenin bir yolu olarak daha anlamlı görevler atayabilirsiniz. Bu şekilde, şirketinize bakış açılarını değiştirecek ve onlara işe gelmeleri için bir neden sunacaksınız.

 

Tükenmişliği azaltmanın bir başka yolu da tatil günlerini, çalışma saatlerini yeniden değerlendirmek ve bazı çalışanların uzaktan çalışıp çalışamayacağını belirlemektir.

 

Son olarak, stresten etkilenen çalışanlarınızın rollerini değiştirerek tükenmişlikle mücadele edebilirsiniz. Örneğin, müşterilerle uğraşmak yerine, kendilerini yeniden motive etmek için yeni çalışanları eğitebilirler.

 Bir cevap yazın