Çalışan stresini yönetmenin 8 yolu

Mental sağlık, bugün işverenlerin karşılaştığı en büyük sorunlardan biridir. Covid-19 pandemisinin tam etkisi ortaya çıkmadan önce bile, çalışanlarda stress seviyeleri rekor seviyedeydi.

 

Perkbox UK 2020 stres anketine göre, çalışan İngiliz yetişkinlerin şaşırtıcı bir şekilde %79’u işyerinde stres yaşıyor.

 

Anketin bulgularına göre, işle ilgili stresin en yaygın nedenleri:

 

– İşle ilgili ofis politikaları (%37),

– Departmanlar arası iletişim eksikliği (%34)

– Başkalarının iş performansı (%33).

– Diğer en yaygın stres biçimleri parasal veya finansal stres (%60) ve aile stresinden (%48) kaynaklanmaktadır.

 

 

Çalışan stresini azaltmanın 8 yolu

 

  1. Geri bildirim sağlayın: Değerlendirmeler yılda bir defadan daha sık yapılabilir fakat günlük olarak biraz geri bildirim vermek için zaman ayırabilirsiniz. Değerli hissetmek stresi azaltır. Düzenli, yapılandırılmış bire bir görüşme yapmak bu yaklaşımın bir parçası olabilir.

 

  1. Tatiller: Çalışanları yıllık izinlerini kullanmaya teşvik edin ve personelin pandemi sırasında alamadığı herhangi bir devredilen izin talebini karşılamaya çalışın. Bu süre zarfında e-postaları yanıtlamaktan veya işle ilgili herhangi bir etkileşimdenuzak tutun.

 

  1. Dengeyi sağlayın: Hem hibrit çalışma düzenlemeleri hem de mümkün olduğunda evden daha fazla çalışmayı içeren esnek çalışma çalışanların iş-yaşam dengesini daha iyi yönetmelerine yardımcı olabilir.

 

  1. Yolculuk stresi: Stresin temelinde işe gidip gelme varsa, belirli bir süre için uzaktan çalışmaya yönlendirin. İşin yoğun olmayan dönemlerinde seyahate izin vermek için farklı başlangıç ​​veya bitiş saatleri sunun.

 

  1. İş yüklerini takip edin: Yoğun dönemler için geçici personel almayı düşünebilirsiniz, Gerçekçi hedeflerin stres veya hayal kırıklığı kaynağı olma olasılığı daha düşüktür ve en iyi çalışanların bile sınırları olduğunu unutmayın!

 

  1. Çeşitlilik: Bir çalışan sıkılırsa, rollerini çeşitlendirmeyi düşünün. Haftanın bir bölümünde diğer departmanlarda yeni bir şeyler öğrenebilirler mi, yoksa onları yeniden bağlamak için eğitim verebilir misiniz? Çalışma alanını yeniden düzenlemek kadar basit bir şey çalışanlarınıza yardımcı olabilir.

 

  1. Basitleştirin: Eğer zahmetli prosedürler veya özerklik eksikliği stres faktörleriyse, prosedürlerinizi gözden geçirin ve yeniden düşünün. Mümkünse, bunları basitleştirin ve personelin özerkliğe sahip olmasına izin verin, güvenilmek son derece motive edicidir.