Z Kuşağı ile Gelen Değişimler Nasıl Yönetilmeli?

İş dünyasında sadece teknolojik gelişimler yaşanmıyor. Farklı bakış açıları, dinamik yapıları ve en önemlisi kararlı bir çalışma azmi bulunan Z kuşağı iş hayatı içerisine hızlı bir giriş yaptı. Artık iş hayatının birçok farklı yerinde görebileceğiniz Z kuşağı iş gücünün nasıl yönetilmesi gerektiği hakkında bazı konulara değineceğiz.

 

Yeni Kuşakların Liderlerinden Beklentileri Neler?

 

Z kuşağının iş hayatına girmesinden sonra neredeyse her şeyin eskisinden daha farklı olduğunu söylemek mümkün. Teknolojinin içerisine doğan bu kesim, iş hayatındaki insanların sonradan öğrenmeye çalıştığı birçok yeniliği çok daha iyi kavrıyor. Hal böyle olunca da bu kuşağın liderlerden beklentileri de farklılaşmaktadır.

 

Yeni nesil kuşağın en önem verdiği konu; çok yönlü öğrenmedir. Bilinen ve klasikleşmiş öğrenme yöntemlerine nazaran dijital öğrenme alanlarını kullanan bu kişiler için bilinen eğitimlerin dışında yeni sistemler inşa edilmesi şart gözüküyor.

 

İş hayatına yeni yeni adımlar atan bu insanların en büyük beklentileri ise iletişim olmakta. Sosyal medyanın gücünü de kullanarak iletişimi bambaşka bir boyuta taşıyan bu kişiler, iş hayatının sınırlı iletişimini görünce şaşkınlık yaşayabiliyorlar.

 

Z Kuşağı Çalışma Ortamlarına Şimdiden Farklılık Katmaya Başladı

 

Z kuşağının iş dünyasına kazandıracağı birçok fırsat ve avantaj bulunuyor. Doğaya önem veren, insan haklarını koruyan bir neslin iş hayatındaki başarıları da yadsınamaz olacaktır. Fikirlerini özgürce ifade etmeyi seven ve saygı çerçevesinde eleştirebilen nesil sayesinde önemli geliştirmeler de yapılacaktır.