Yüksek Performanslı Ekiplerin 5 İlkesi

“Yüksek performanslı ekiplerin harika olmaları için organizasyonel hedefler üzerinde gerçekten etkili olmaları gerekir” – Profesör John Milton-Smith.

 

Yukarıdaki alıntı, yüksek performanslı ekiplerin yalnızca etkileşimleri ve etkileriyle gerçekten harika olarak tanımlanabileceği anlamına gelir. Yüksek performanslı bir takıma ulaşmanın çeşitli ilkeleri vardır. Hadi, bu ilkelere bir göz atalım!

 

  1. Ortak Hedefler

 

Ortak hedefler, görünüşe göre, yüksek performanslı ekibi başarıya doğru yönlendiren en önemli ilkedir. Yüksek performanslı ekiplerin potansiyel olarak yüksek çatışma durumlarında bile paylaşılan hedeflerden dolayı bu çatışmaları kolay atlattığı görülür. Değerler neredeyse her zaman hedeflerimizin temelini oluşturmalıdır.

 

  1. İyi Liderlik

 

Liderlik, hepimizin tahmin ettiği gibi, sonuçlarla ilgilidir; Gerçek bir yöntemle elde edilen somut başarı: Liderlik. Liderlik, ekip başarısı için bir araçtır çünkü tüm ekiplerde bir lider kesinlikle olmalıdır. Yüksek performanslı ekipler boşlukta hareket etmezler, iyi liderlik ilkeleri üzerinde gelişirler.

 

  1. Etkili İletişim

 

Hiçbir ekip, iletişim konusunda temel bir tutarlılık ve kolaylık olmadan başarılı olamaz. İyi iletişime sahip ekipler, sadece etkili olmakla kalmaz, genellikle ilham da verirler. Olayların, anormalliklerin ve başarısızlıkların merkezinde etkisiz iletişim olduğu kadar, etkili iletişim de ilham veren ekip sonuçlarının merkezinde yer alır.

 

  1. Rolü Bilmek

 

Ekip üyeleri, kendilerinden ne beklendiğini bilir ve bu, bireysel tutku ve beceri setlerini de desteklemek için uygundur. Sadece bu kadar da değil, ekip üyeleri kendilerinden ne beklendiğini bilirse daha çabuk uyum sağlayabilirler.

 

  1. Meydan Okuma ve Değişime İsteklilik

 

Değişim, bireysel ve toplu olarak cesaret ister. Değişimi açıkça kucaklayabilmek hem inanç hem de şirkete bağlılık gerektirir. Yüksek performanslı bir ekibin tüm üyelerine, korkusuz bir ortamda açıkça meydan okuma yetkisi verin. Bunu yapmanın hiçbir olumsuz sonucu yokken, gelebilecek geri bildirimler ile değişimin öncüsü olabilirsiniz.

 

Aslında etkili lider, gerçeklerden korkmadıkları için meydan okumaya teşvik eder. Gerçeğin sadece bizi özgürleştirebileceğinin ve geliştirebileceğinin farkındadırlar. Gerçekte bir şeyi değiştirmenin, yani gerçeğe tepki vermenin, bir ekip üyesinin veya bir bütün olarak ekibin memnuniyeti için bir kazan/kazan durumu olduğunun farkındalardır. Bu nedenle, iyi liderler bunu isteyerek ve hevesle yaparlar.

 

Son olarak, hem bireysel hem de toplu olarak yüksek performanslı ekibi saran bir olgunluk bağı vardır. Güven, her şeyin temelini oluşturur ve ekibin kültürünü tamamıyla kaplar!

 

 

 Bir cevap yazın