Yöneticinize Nasıl Geri bildirim Verirsiniz?

Yöneticilere geri bildirim verme konusunda yaygın endişeler vardır.Geri bildirim, genellikle yöneticilerin çalışanlar için doğrudan raporlarına geçirdikleri tek yönlü bir yol olarak görülür. Aslında bir ekip olarak etkili bir şekilde çalışmak için geri bildirimin her iki yöne de gitmesi gerekir.

 

Elbette, çoğu kuruluşun geri bildirim sürecini kolaylaştırdığı zamanlar vardır. 360 inceleme tam olarak bunu sağlar ancak gerçekten psikolojik olarak güvenli bir alan yaratmak için sürekli, iki yönlü bir geri bildirim döngüsü olması gerekir. Bu, yukarı doğru geri bildirim vermek ve bunu yılda bir veya iki defadan fazla yapmak anlamına gelir.

 

Bu yazımızda, yöneticinize neden geri bildirim vermeniz gerektiğine, bu konuşmalara nasıl yaklaşacağınıza odaklanacağız.

 

Yöneticinize neden geri bildirimde bulunmalısınız?

 

Elinizde çok fazla şey var ve yöneticinize geri bildirim verme düşüncesi gereksiz bir stres gibi mi görünüyor? Özellikle de geri bildirimi iyi karşılayamayan bir yöneticiniz varsa, kesinlikle öyle görünür.

 

Bu yüzden yöneticinize nasıl geri bildirimde bulunacağınıza dair ipuçlarına bakmadan önce, korkutucu görünse bile zaman ve çaba harcamanın neden önemli olduğuna bakalım.

 

Geri bildiriminizin yalnızca işteki mutluluğunuz ve üretkenliğiniz için değil, yöneticiniz için de çok değerli olduğunu unutmamak önemlidir. Birbirinize geri bildirimde bulunmak için kendinizi rahat hissettiğiniz bir ilişki oluşturduğunuzda, bu gelecekteki çatışmalardan kaçınmanıza ve güçlü bir iş ilişkisi kurmanıza yardımcı olacaktır.

 

 

Geri bildirim için yer ve zaman

 

Geribildirim vermek önemli olsa da, hassas bir şekilde ele alınması gerektiği şaşırtıcı olmamalıdır.

 

Yukarıya doğru geri bildirim vermeye nasıl yaklaştığınız, büyük ölçüde yöneticinizle olan ilişkinize, şirketinizin genel kültürüne ve şirketinizin geri bildirimi kolaylaştırmak için hangi araçlara sahip olduğuna bağlıdır. Örneğin, geribildirim vermek için bir platformunuz var mı? Performans değerlendirmeleriniz ne sıklıkla yapılıyor? Genel olarak, bire bir toplantılarınızda özel olarak yapıcı geri bildirimler vermek en iyisidir.

 

Yöneticinize geri bildirim vermek için 5 ipucu

İşte yöneticinize yapıcı bir şekilde geri bildirimde bulunmanıza yardımcı olacak birkaç ipucu!

 

  1. Olumlu düşünün

 

Yöneticiniz sorunlara neden olan bir şey yapıyorsa, muhtemelen bunun farkında değildir. Kötü niyetli bir şey yapmadıkları varsayımıyla yola çıkın.

 

Duruma bu zihniyetle yaklaşmak, geri bildirim verirken sakin kalmanıza ve suçlayıcı olmayan bir şekilde yaklaşmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, geri bildiriminizin onları yıkmaya çalışmak yerine başarılı olmalarını istediğiniz bir yerden geldiğini anlamalarına yardımcı olacaktır.

 

Psikolog Adam Grant, geri bildiriminizi neden gündeme getirdiğinizi belirten bir açıklama ile açmanızı önerir. Örneğin, “Size bu yorumları veriyorum çünkü ileriye doğru birlikte çalışma şeklimizi geliştirmeye yardımcı olacaklarını düşünüyorum.” diye belirtebilirsiniz.

 

  1. Spesifik olun

 

Hem olumlu hem de olumsuz geri bildirim verirken spesifik olmak önemlidir. Bazen, kibar olma çabasıyla, kelimelerin etrafında dolanır dururuz ancak böyle geri bildirimlerinizle genel olarak yöneticinize veya kendinize herhangi bir iyilik yapmıyorsunuz. Ne kadar spesifik olursanız, sorunu o kadar net görebilecek ve rotayı düzeltebileceklerdir.

 

İşte çok genel bir geri bildirim örneği: “Bana çok fazla iş veriyorsunuz”

 

Bunun yerine şunu deneyin: “X projesini üstlenemem çünkü şu anda Y ve Z üzerinde çalışıyorum. Kapasitem dolu. Y veya Z konusunda destek alabilirsem üzerinde çalışmaktan mutlu olurum. Bu mümkün mü?”

 

Aynı şey olumlu geribildirim için de geçerlidir: yöneticiniz özellikle neyi iyi yaptığını anladığında, olumlu geribildirim bu davranışı güçlendirecektir.

 

  1. Bir çözüm önerin

 

Yöneticiniz muhtemelen çok fazla şeyle ilgileniyodur. Bir çözüm önererek geri bildiriminizi daha az stresli hale getirebilirsiniz. Nihai olarak kullanılan bir çözüm olmasa bile, proaktif olduğunuzu ve durumu düzeltmek için onlarla birlikte çalışmaya istekli olduğunuzu gösterir.

 

Örneğin, yöneticinizle yeterince yüz yüze görüşmediğinizi düşünüyorsanız, sadece bunu söylemek yerine, tutarlı bir şekilde uyum içinde kalmanıza yardımcı olmak için haftalık olarak görüşmelerinizin olmasını önerin.

 

  1. Beklemeyin!

 

Yöneticinize geri bildirim vermek stresli görünebilir. Sonuç olarak, bunu ertelemek kolaydır ama her zor şey gibi ne kadar ertelerseniz o kadar zor olur.

 

Niye? Çünkü insan çabuk unutur. Yöneticinizle geçen hafta olan bir şeyi ele alırsanız, muhtemelen hatırlamayacaktır. Durumları tazeyken ele almak, sizin ve onlar için daha kolay hale getirecektir.

 

  1. Birebir görüşmeler için yapıcı geri bildirimleri toparlayın

 

Daha önce de söylediğimiz gibi, yapıcı geri bildirim özel olarak yapılmalıdır.

 

Yöneticinizle tutarlı bire bir görüşme yapmak, herhangi bir geri bildirimi ele almak için harika bir zamandır.  Geri bildirimin geleceğini bilmeleri için konuşmak istediklerinizi toplantı gündeminize veya toplantı açıklamanıza ekleyin. Henüz bire bir görüşmeniz yoksa yöneticinizle tekrar eden bir görüşme planlamayı deneyin.

 Bir cevap yazın