Yöneticiler İş Yerindeki Çatışmayı Nasıl Yönetmeli?

Şirket içinde, insan faktöründen dolayı istenmeyen çatışmalar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. İş hayatının içerisinde devamlı çatışmalar çıkabileceği için, çatışmanın sebebinden daha çok nasıl yönetmeniz gerektiğine odaklanmalısınız. Öyle ki, doğru atılan adımlar ile şirket içi çatışmaları şirket için avantajlı bir hale getirebilirsiniz.

 

Şirket içinde yaşanan çatışmaları avantaja çevirebilmeniz için uygulayabileceğiniz bazı yöntemleri sizler için derledik.

 

Çatışma İçinde Olan İnsanları Dikkatlice Dinleyin

Bir kişinin gerçek düşüncesini ve planını anlamak için, öncelikle iyi bir dinleyici olmak gerekir. Şirket içerisinde bir konuda fikrini sunan herkesi dikkatli bir şekilde dinlemelisiniz. Bu sayede, çatışmalarda doğru yönü bulabilir ve bu noktadan itibaren şirket faydasına adımlar atabilirsiniz.

Her iki tarafı dinleyip, insanların görüşlerini öğrendikten sonra herhangi bir gerilim yaşamadan bu çatışmayı yararlı bir şekilde sonlandırmak sizin elinizde.

 

Çatışma İçerisinde Taraf Tutmayın

Başarılı yöneticiler asla çatışma içerisinde çalışanları arasında taraf tutmazlar. Eğer ki, çatışma içerisinde taraf tutarsanız, kontrolü kaybeder ve çatışmanın gerilim ortamına dönüşmesine izin vermiş olursunuz. Yaşanılan çatışmada her iki tarafa da aynı mesafede kalıp, onları dikkatlice dinlemek hem çalışan hem de şirket için faydalı bir hareket olacaktır.

 

Sorunların Üzerini Kapatmaya Çalışmayın

Şirket içi çatışmaların üzerini kapatmak, sizin için sadece anlık bir çözüm olacaktır. Öyle ki, pek çok çatışma gereksiz konular üzerine açılıyor olsa bile çalışanlar bu konular sebebiyle etkilenebilir. Çalışanlarınızın performansının olumsuz bir şekilde etkilenmesini istemiyorsanız, konu ne olursa olsun taraflar arasında uzlaşma sağlamanız gerekir.

 

Kesin Kararlar Almaktan Korkmayın

Çatışmalardan kaynaklı olarak, çalışan performansı etkilenir ve şirket verimini düşüren olaylar yaşanabilir. Yaşanan çatışmalar kimi zaman basit iletişim sorunlarından çıksa bile, ciddi problemlere yol açan çatışmalar da yaşanabilir. Çatışmalardaki tarafları dinleyip daha sonrasında olayın ciddiyetine göre karar vermeniz de gerekebilir. Çözülemeyen bir sorun olduğunda vermiş olduğunuz radikal kararlar ile şirketin veriminin düşmesini önleyebilirsiniz.Bir cevap yazın