Yönetici Olarak Çalışanlarınızla Nasıl İletişim Kurmalısınız?

Günümüz iş hayatında, yönetici ve çalışanların en sık olarak yaşadıkları zorluklardan bir tanesi, aralarında kaliteli bir iletişimin olmaması. Çalışanların mutluluğu ve buna bağlı olarak verimini artırmak isteyen yöneticilerin, çalışanlara yaklaşımlarına dikkat etmeleri gerekir.

 

İşyerinde verimli çalışma ortamını sağlamak için, çalışanların değerli olduklarını hissettirmek gerekir. Bunun için de çalışanlarınızla sıkı bir iletişim halinde olmanız oldukça önemli olur.

 

Yönetici – Çalışan İletişimi Tanımlaması

 

Yönetici olarak, bir departman ya da kurumun sorumluluğunu üstlenmişseniz, çalışanlarınızdan uzaklaşmak yerine onların yanında olduğunuzu hissettirmek gerekir. Genel olarak sadece operasyonel sonuçlara odaklanmış bir yönetici olursanız, çalışanlarınıza gerekli iletişimi kuracak alan yaratmazsınız.

 

Günümüzde çalışan ve yönetici arasındaki iletişim problemlerini yenmek, özellikle teknolojinin gelişmesi ile çok daha kolay bir hale geldi. Çalışanlarınızla yaptığınız ufak etkinlikler, size onlarla iletişim alanı kurmak için fırsat tanıyacaktır. Aynı zamanda gün içinde yapılan kısa toplantılarda, yaşanan sıkıntıları dinlemek, önerileri almak çalışanlarınızın da motivasyonunu önemli seviyede artıracak bir durum.

 

Çalışanlarınıza Karşı Samimi Olmalısınız

 

Gün içerisinde “Günaydın”, “Nasılsın?” gibi soruları çalışanlarınıza yöneltmek, iletişimi artırmak adına çok önemlidir. Çalışanlarınıza samimi davrandığınız sürece, çalışmalardan aldığınız verim de oldukça artacaktır.

 

Birçok insan yönetici nasıl olunur? tarzında bir soruyu sıklıkla sormaktadır. Yönetici olmak belki de kolay bir eylemdir ancak, çalışanlarla iletişimi iyi tutan ve verimi yükseltmek için adımlar atan bir yönetici olmak için çok dikkat edilmesi gerekir. Yeni nesil yöneticilerden, yazı dilinin kuvvetli ve değişime açık olması beklenir. Öyle ki, nesil değişiyor ve şirket içindeki beklentiler de büyük oranda değişiyor. Çalışanların beklentilerini anlamak için kaliteli bir iletişim kurmak ve daha sonrasında beklentilere cevap vermek adına aksiyon almak gerekir.Bir cevap yazın