Yönetici Değil Lider Olabilmek

Yönetici ve çalışanlar aynı amaca hizmet eden takım arkadaşları olmaktadırlar. Yöneticilerin çalışanlar arasında kendilerini farklı bir boyutta olarak görmeleri, daha sonrasında ego ve kibre dönüşebilir. Bu nedenle de yöneticilerin bu ince çizgiyi yakalamaları son derece önemlidir.

 

Çalışanların, genel olarak düşündükleri şey başkalarına hizmet ettikleri olmaktadır. Ancak bu düşünce yapısının kırılması ve çalışanlara bir takım ruhu verilmesinin en önemli sorumlusu yöneticiler olmaktadır. Yöneticilerin, hizmet alan kişi olmak yerine bir takımın lideri konumuna ulaşmaları son derece önemlidir.

 

Talimat Yerine Fikirler Verilmeli

 

Yöneticilerin çalışanlara sürekli talimatlar vermeleri, bir süreden sonra çalışanlar üzerinde negatif bir etki yaratabilir. Herhangi bir konuda istekte bulunmak isteyen yöneticinin, direkt olarak talimat vermek yerine ortaya bir fikir atması daha sağlıklı olur. Bu fikrin üzerine çalışanların da görüşleri alındığı gibi, atılacak adımlardan daha yüksek verim alınabilir.

 

Hem yöneticilerin hem de çalışanların, işten çok daha fazla bir şekilde keyif almalarını sağlamak için bu tip detaylar son derece önemli. Çalışanlara o istedikleri özgürlük alanlarını tanımak, ortaya bambaşka güzellikte işlerin çıkmasına neden olabilir.

 

Yöneticiler Her Çalışana Kendinden Bir Şey Kazandırmalı

 

Çalışanlar, yöneticilerin tecrübesinden ve gerekli yerlerde yeteneklerinden yararlanmak isterler. Aynı zamanda yöneticilerden bazı kazanımlar elde etmek de çalışanların motivasyonunu ve gelişimlerini artıran bir durum. Bu nedenle de yöneticiler elde ettikleri deneyimleri çalışanlar ile paylaşarak çok daha iyi bir seviyeye gelebilir.

 

 Bir cevap yazın