Yönetici Davranışları Çalışanları Nasıl Etkiler?

 

Bir yönetici olarak attığınız her adımda, ekip içerisindeki herkesin etkilenebildiğini bilmeniz gerekir. Ekip içerisindeki denetim, yönetici olarak çalışanlarınızın verimini etkileyecek en önemli hususlardan bir tanesi olmaktadır.

 

Yöneticilikte, çalışanların davranış ve eylemlerinizden etkilendiğinin bilincinde olarak adımlar atmanız gerekir. Bu yazımızda, bir yöneticinin davranışlarının çalışanları nasıl etkilediğinden bahsedeceğiz.

 

Kriz Anını Yönetmek

 

Şirket içerisinde yapılan çalışmalarda, her şeyin yolunda gitmesi gibi bir durum her zaman söz konusu olmayabilir. Yaşanabilecek kriz durumlarında, en doğru yerde en doğru adımları atmanız çalışanlarınızın çalışmalarını da direkt olarak etkileyecektir. Kriz anını yönetirken, çalışanlara gösterilen hoşgörü ve güven duygusunun oldukça yüksek olması son derece önemlidir. İnsan kaynakları gözünde bakıldığı zaman da bu davranışların kritik öneminin olduğunu gözlemlemek mümkün.

 

Şirket içerisinde işlerin yolunda gitmediği birçok senaryo yaşanabilir. Ekip içerisindeki bir çalışan hastalanabilir, rakipleriniz ile aranızdaki rekabette geriye düşebilirsiniz veya hedeflere gidilen yolda gecikmeler yaşanabilir. Bu tip olumsuzluklarla karşılaşıldığı takdirde, oluşabilecek olumsuz etkiyi en aza indirgemek amacıyla doğru planlamalar yapmalısınız. Sizin bu noktada aldığınız aksiyonlar, çalışanlarınızın gözünde de çok farklı bir etki yaratabilir.

 

Denetimler Nasıl Olmalı?

 

Bir yönetici olarak, personelinizin faaliyetlerini sıklıkla kontrol etmeli ve belli durumlarda geri bildirimlerde bulunmalısınız. Geri bildirim verilmesinin tek sebebi yaşanan ve analiz edilen olumsuzluklar olmamalıdır. Aynı zamanda pozitif geri bildirimler vermenin de ne kadar önemli olduğunu unutmamalısınız.

 

Yöneticiler, çalışan davranışlarını, çalışmaları ve iletişimi sürekli olarak denetlemekle sorumludurlar. Yönetici olarak yaptığınız bu denetimler ile çalışanların kendilerinin kontrol edildiğini bilmelerini sağlamak oldukça önemlidir. Ancak, bu kontrolleri yaparken çalışanların işlerine müdahil olmaktan da kaçınmanız gerekir. İşleyişe zarar vermeden denetimler yapmak, denetimler sonucunda çalışanları mutlu edecek davranışlar ve tebriklerde bulunmak verimi de oldukça artıran bir taktik olacaktır.

 Bir cevap yazın