Yeni Yönetici Olarak Bir Takıma Nasıl Liderlik Edilir

Yönetici pozisyonuna yeni yükseldiniz ve ilk defa bir takıma liderlik mi edeceksiniz? İşte, yapmanız gerekenler;

 

1- Hala öğrenecek çok şeyin olduğunu kabul edin.

 

Evet, terfiniz için çok çalıştınız ve seçtiğiniz alanda geniş bir uzmanlığa sahipsiniz ancak liderlik etme becerinizde özgüven eksikliği hissedebilirsiniz. Yeni ekibiniz de dahil olmak üzere başkalarından öğrenmeye hazır olmanız gerekiyor.

 

2- Açıkça iletişim kurun

 

Ekibinizi her zaman proje hedefleri, proje öncelikleri ve son teslim tarihleri hakkında tam olarak bilgilendirin. Etkili iletişim, hem güvenilirliğinizi sağlamada hem de ekibinizin desteğini kazanmada çok önemli olacaktır. Bu nedenle net bir yönlendirme sağladığınızdan ve soruları, geri bildirimleri her zaman memnuniyetle karşıladığınızdan emin olun.

 

3- İyi bir örnek oluşturun

 

 Başkalarından bekleyeceğiniz profesyonellik ve özveri düzeyini kendinizden de talep edin. Ekibin iyimser ve arkadaş canlısı olmasını bekliyorsanız, siz de öyle olduğunuzdan emin olun. Buna iş konusunda da dikkat edin. Örneğin, yazılı raporların hatasız olmasını bekliyorsanız, kendi raporlarınızı da iki kez kontrol edin.

 

4- Geri Bildirimi Teşvik Edin.

 

Bazen çalışanlar, zorunda kalmadıkça belirli konular hakkında konuşmak istemezler. Destek, eğitim ve kaynaklar gibi konularda görüş alışverişinde bulunun ve açık kapı politikası sürdürün. Böylece ekibiniz sizi dinlemeye ve yardımcı olmaya istekli olduğunuzu bilir.

 

5- Çalışanları takdir edin

 

Ekibinizin çabalarını ve başarılarını herkesin önünde kabul ederek, yalnızca onların güvenini oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda gelecekteki katkıları ve çabaları da teşvik edersiniz. Çalışanları övmek, ekibinizle günlük iletişiminizin bir parçası olabilir.

 

6- Kararlı olun

 

Kaliteli bir liderin karar vermesi ve onlara bağlı kalması gerekir. Gerçek şu ki, insanlar fikrini değiştiren biriyle güvende hissetmezler.

 

7- Ekibinizin “büyük resmi” görmesine yardımcı olun.

 

Ekip üyelerinize, görevlerinin ve projelerinin şirketin daha büyük hedeflerine ve genel hedeflerine nasıl uyduğunu açıklamanın zamanı. Bu, her görevde var olduklarını göstermeye yardımcı olacaktır.

 

8- Profesyonel rehberlik sağlayın

 

İyi yöneticiler ve liderler aynı zamanda iyi bir mentor olacaktır, bu nedenle kendinizi ekibe  açık tutun ve şirket içindeki kariyer gelişimlerine ilgi gösterin. Olumlu pekiştirmenin motivasyon gücünü göz ardı etmeyin, çalışanlarınız ilerlemelerine olan bağlılığınızı takdir edecektir.