Yanlış İşe Alım Süreçlerinin Şirkete Zararı Nedir?

Şirket içerisine dahil olacak her çalışanın şirket için uygunluğu son derece önemlidir. İşe alım süreçlerinde de bu kriterlere büyük önem gösterilerek doğru adımların atılması gerekir. Şirket için uygun olmayan çalışanların işe alınması durumlarında ise şirketler için birçok farklı olumsuz durum da yaşanabilir. İşe alım süreçlerindeki riski azaltmak için ise İK firmalarının detaylı ve profesyonel destekler alınabilir.

 

Maddi ve Manevi Zararlar Yaşanır

 

İşe alım süreçlerinde hem efor hem de zaman harcanır. Bu sebeple de işe alım süreçlerinin şirketler için bazı maliyetleri de olabilecektir. İK süreçlerinde yanlış işe alım çalışmalarının pek çok farklı olumsuz süreç haline dönüşmemesi için doğru adımların atılması önemlidir. Bu nedenle de değerlendirme testlerinin ve eğitim süreçlerinin eksiksiz bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekir.

 

Şirket İtibarı Zedelenebilir

 

İşe alınan şirketlerin belge ve bilgileri doğru bir şekilde kontrol edilmez ise, şirkete dahil olan kişilerin şirket itibarını zedeleme riski artabilir. Şirketin etik kültürüne uyumlu olması için çalışanların sosyal medyadaki söylemlerinin incelenmesi de bu süreçte avantajlı olabilir.

 

 

İşe alım süreçlerinde şirketler için büyük efor sarf edecek bazı adımlar atılacağından dolayı, bu çalışmaların profesyonel kişilere emanet edilmesi de fayda sağlayabilir. Alanında uzman İK firmasının yürüttüğü işe alım çalışmaları sayesinde, adaylar ile ilk olarak İK uzmanları görüşmeler yapar. Yapılan görüşmelerde adaylar ile ilgili olarak her türlü detayın üzerinde durularak en doğru seçimler yapılabilir. İnsan kaynakları süreçlerinde de atılan işe alım adımlarına büyük yer ve önem verilir.

 

İş başvurusu süreçlerinde adaylara geri olumsuz dönüşler yapacaklar; İş Başvurusunda Bulunanlara Olumsuz E-posta Nasıl Yazılır? yazımızı inceleyebilir!