Y Kuşağı ve Z Kuşağı Adaylarını İşe Almak İçin 11 Strateji

Şu anda çoğu 30’lu yaşlarında olan Y kuşağı, yaşamlarında işiyle mücadele ediyor durumda.  Y kuşağı ve onu takip eden Z kuşağı istikrarlı ve ilerlemeli bir kariyere sahip olmak istiyor ve onlara istediklerini sunabilen şirketler, bu yaş gruplarından harika adayları şirketlerine çekebiliyor. İşin sırrı, mevcut iş çerçeveniz içinde bu jenerasyonların ne istediklerini ve bunu onlara nasıl vereceğinizi bilmektedir.

 

Aşağıdaki stratejiler, yukarıda bahsettiğimiz iki kuşak için de yapılması ve yapılmaması gerekenlerden oluşmaktadır.

 

 1. Farkları Bilin

 

Y kuşağı ve Z kuşağı hem genç, hem de teknolojik eğilime sahip olmanın yanı sıra çevrelerine genel olarak şüpheyle bakmaya da meyillidirler. Y kuşağı bir ekonomik patlama sırasında büyürken ve durgunluğa maruz kalırken, Z kuşağı ebeveynlerinin ve arkadaşlarının ekonomik mücadelesini seyrederek büyüdüler. Bu, her iki kuşağın bakış açısını farklı şekillendirdi.

 

Bu nesilleri işe almak isteyen herhangi bir şirketin aslında farklı deneyimleri,

bakış açıları ve arzuları olduğunu kabul etmesi önemlidir. Onlara geniş bir “genç” havuzu gibi davranmak, işe alma çabalarının etkili olmasını önemli ölçüde azaltacaktır.

 

İşte, bu iki nesil arasındaki en önemli iki farklılık:

 

 • Y kuşağının doğasında bir iyimserlik varken, Z Kuşağı adayları daha pragmatik ve gerçekçi olma eğilimindedir.

 

 • Y kuşağı daha işbirlikçi olma eğilimindeyken, Z kuşağı adayları kendilerini daha özgüvenli ve bağımsız hissetmektedir.

 

 1. Gen Z’yi İşe Almaya Şimdi Başlayın

 

Z kuşağı adaylarının en büyüğü bugün 23, en gençleri ise 16-18 yaşlarında. Bu yaşlar, işe alım mesajlarını kavramak ve markayı tanımak için oldukça yeterli yaşlardır. Şimdi, yüz yüze toplantılardan sosyal medyaya, Tiktok ve Instagram gibi sürekli kullandıkları çeşitli kanallar aracılığıyla işe alım mesajlarınızı iletebilirsiniz. Stratejilerin zaman içinde geliştirilmesi gerekir, maalesef bir gecede değişemezler. Şimdi test etmeye başlarsanız, doğru stratejiyi yakalayabilirsiniz.

 

 1. Kariyer Büyümesi Sunun

 

“Z Kuşağı çalışanlarının % 46’sı freelancer olarak çalışıyor ve bu rakamın önümüzdeki beş yıl içinde artması bekleniyor”

 

Bir işe alım uzmanı olarak, iş güvenliği ve yukarı doğru tırmanan bir kariyer sunabilirseniz, bu kuşaklar için çok çekici hale gelebilirsiniz. Bunu yaparken sözlerden daha fazlasını yapmalısınız. Bir aday herhangi bir potansiyel gelişme belirtisi olmadan bir yıl boyunca sizin için çalışıyorsa, alternatifler aramaya başlama olasılığı çok yüksek olacaktır.

 

 1. Teknoloji Meraklısı Olun

 

Y kuşağının ve Z kuşağının en büyük tanımlayıcı özelliklerinden biri teknolojidir. Y kuşağı, değişen teknolojiyi fark etme ve yeni standartlara uyum sağlama konusunda ustalaştı. Z kuşağından bireyler ise doğduklarından beri teknolojinin içindeler.

 

Bu nesilleri başarılı bir şekilde işe almak için teknolojiyi iyi kullanmanız gerekmektedir. Bu, iş başvuru sürecinizin mobil uyumlu olmasını sağlamaktan işyerinizde modern teknolojiyi kullanmaya kadar sürecin her aşamasını kapsamaktadır.

 

 1. Marka İtibarınızı Koruyun

 

Geçmişte, birisi bir şirkete başvurmayı düşündüğünde, çevresindeki insanlara şirketin itibarı hakkında konuşabilirlerdi. Arkadaşlarına ve ailelerine şirketle ilgili deneyimlerini sorabilirlerdi. Bu dönemlerde, şirket hakkındaki olumsuzluğu kontrol etmek çok daha kolaydı. Her yerde online incelemelerin yaygın olduğu bu günlerde, genç bir adayın şirketinizin itibarı hakkında bilgi edinmesi çok kolay. İtibar yönetimi konusunda oldukça özen göstermelisiniz.

 

 1. Süreci Kolaylaştırın

 

Y kuşağı biraz sabırsız olabilir fakat hiç kimse Z kuşağı bireyleri kadar anında geri bildirim isteyemez. Her zaman online destek ile şirketinizin yeterince dinamik olması önemlidir.

 

İşe alma sürecini kolaylaştırmak için uygulayabileceğiniz birçok farklı yol vardır. Halihazırda geliştirilmiş aday havuzlarına erişmek için bir danışman şirket ile çalışmak gerekebilir. Ayrıca, yapay zeka odaklı analiz ile modern, yüksek kaliteli bir aday izleme sistemi kullanmak da işe alım sürecini kolaylaştırır.

 

 1. Çeşitli Avantajlar Sunun

 

Özellikle Z Kuşağı, serbest çalışma tarzının esnekliğiyle ilgileniyor. Esneklik ve bireysel yönetim tarzı, bu nesli işe almak için gereken şartlardandır. Z kuşağı çalışanları için güçlü bir avantaj olarak esnek bir mentorluk programı sağlayabilirsiniz. ‘’Tersine mentorluk’’ uygulamasını da mutlaka denemelisiniz.

 

 1. Uzaktan Çalışmayı Benimseyin

 

Pandemi bize öğretti ki, geleneksel olarak ofis işi olarak düşünülen birçok iş, hiç sorun olmadan uzaktan başarıyla yapılabiliyor. Uzaktan çalışmayı desteklemek için teknolojik araçlar doğru kullanıldığı sürece, hem çalışanlar hem de işverenler için büyük ölçüde faydalı olabilir.

 

Uzaktan çalışma ile esneklik sunmak geçici bir ihtiyaçtan daha fazlasıdır; hem genç Y kuşağını hem de Z Kuşağı adaylarını çekebilecek bir avantajdır. Y kuşağı, onlara sağlanılan bu esnekliği seviyor fakat işbirliği ve yüz yüze etkileşim için sık sık ofise gelmeye devam edecekler. Z kuşağı ise kendi hızlarında çalışmayı ve onlara verilen bağımsızlığı sevecektir.

 

 1. Sosyal Sorumluluk Projelerinizi Artırın

 

Genç nesiller, daha yüksek seviyeli hedeflere sahip olma eğilimindedir, çevrelerini de daha iyi bir yer haline getirmek istiyorlar.

 

Bunu, işe alım ve pazarlama mesajlarınızın bir parçası olarak düşünmelisiniz. Şirketinizin dünyayı daha iyi bir yer haline getirme yollarını belirleyin ve genç adayların şirketiniz için çalışarak bu hayalin gerçekleşmesine yardımcı olacağını vurgulayın.

 

“Z jenerasyonundan işe alım yapmayı planlıyorsanız, çalışma ortamınızın onları cezbetmede önemli bir faktör olacağının farkında olmalısınız. Maaş kesinlikle önemlidir ama toplum üzerinde olumlu bir etki gösteren şirketler için çalışmak da onlar için büyük önem taşır. Bunun işveren markasına da yansıtılması gerekiyor.”

 

Şirketinizin belirttiğiniz hedefler için gerçekten çalışması gereklidir. Özellikle Z Kuşağı, bunu kesinlikle araştıracaktır.

 

 1. Dinlemeye Açık Olun

 

Y Kuşağı ve Z Kuşağı, şartlar nedeniyle girişimci ruhlu ve kendi kendini motive eden bireylerden oluşur. Yeni işe aldığınız gençlerin fikirlerini dinlemeye hazır olun ve bu geri bildirimleri kesinlikle ciddiye alın.

 

Geri bildirimlerinin işe yaramayacağına dair nedenleriniz varsa, bu nedenleri nasıl ifade edeceğinize de dikkat etmeniz gerekmektedir. Dikkate alınmadığını düşünen Y ve Z kuşağı çalışanları, şirketten ayrılmaya doğru yönelecektir.

 

 1. Şirket Kültürüne Dikkat Edin

 

Y kuşağı için, iyi bir kültür uyumu çok önemlidir. Aldıkları diğer tekliflerden daha düşük maaşı olan bir teklifi bile kültür uyumu için kabul edebilirler. Uyumsuz kültüre karşı özellikle hassastırlar ve hem yerel hem de daha geniş ölçekte adaletsizliklerin ortaya çıkması konusunda seslerini duyurma eğilimindedirler.

 

Y kuşağı ve Z kuşağı içinde başarılı bir şekilde işe alım yapmak için, pazarlamanızda şirket kültürünüzü ön plana çıkarmanız gerekebilir.

 

 Bir cevap yazın