Uzaktan Çalışmaya Uygun Çalışanların Temel Özellikleri

Pandemiyle birlikte uzaktan çalışma popüler hale geldi ve birçok şirket uzaktan çalışmanın verimliliği artırdığını, maliyetleri azalttığını fark ederek bunu çoğu departmanda kalıcı hale getirmeye başladı.

 

Bu durumu suistimal eden çalışanlar olduğu gibi adeta uzaktan çalışmak için doğmuş çalışanlar da var. Uzaktan çalışmaya uygun çalışanların temel özelliklerini sizin için derledik. Bu sayede yüzeysel de olsa işe alım esnasında kafanızda bir profil oluşmuş olacak.

 

Kendini Motive Edebilmeli

Uzaktan çalışmaya yatkın bir çalışan yöneticileriyle sürekli olarak iş takibi yapmaya alışkındır. Kendini motive edebilir ve işlerin son teslim tarihlerine uyabilir. Birisini işe alırken sadece CV’sini (özgeçmiş) inceleyerek kendisini motive edip edemeyeceğini anlamanız mümkün değil bu yüzden mülakat yapmalısınız. Adil bir online mülakat yapmanın yolları adlı blog yazımızı okuyun.

 

Kendini motive edebilen çalışanların yöneticilerinden gelecek yönlendirmelere ihtiyacı yoktur. Sorumluluklarını yerine getirme farkındalığına sahiptirler. Örneğin; halihazırda tamamlaması gereken son teslim tarihi belirtilmiş bir işi varsa kendini motive edebilen çalışana hatırlatma yapmanıza gerek olmaz, çünkü zaten günü geldiğinde işi teslim edecektir.

 

Teknoloji Meraklısı Olmalı

İşe aldığınız uzaktan çalışanın online platformlara hakim olması gerekli. Bu sayede dosya paylaşımları gibi periyodik işlemleri hiçbir sorun yaşamadan tamamlayabilir. Teknolojiyle haşır neşir olmayan bir çalışan uzaktan çalışmaya uygun değildir, bunu mutlaka aklınızın köşesinde bulundurun.

 

İletişimi Güçlü Olmalı

Uzaktan çalışan kişinin iletişiminin güçlü olması gerekliliği şüphesiz en önemli temel özelliktir. İletişim kurma konusunda kötü olan uzaktan çalışanlar operasyonel tarafı aksatacak birçok soruna neden olurlar.

 

Örneğin; uzaktan çalışanınızın yapması gereken acil bir iş var ancak mesajlarınıza dönmüyor, aramalarınızı açmıyor. Böyle bir sorunla karşılaşmayı ister misiniz?

 

Güçlü iletişim, doğrudan, açık ve profesyonel biçimde konuşabilmeyi gerektirir. İşe alım sırasında iletişim konusundaki beklentilerinizi en baştan net biçimde belirtmelisiniz.

 

Takım Çalışmasına Yatkın Olmalı

Takım çalışması bilinci uzaktan çalışan birisine kolayca öğretilemez. Bu yüzden zaten halihazırda bu yeteneğe sahip birisini işe almalısınız.Bir cevap yazın