Uzaktan Çalışanlar Nasıl Yönetilirse Mutlu ve Üretken Olurlar

Mevcut ortam göz önüne alındığında, çoğu çalışan evden çalışıyor.

 

Yüz yüzeyken çalışanların gözlerinin içine bakabilir, vücut dillerini okuyabilir ve tepkilerini ölçebilirsiniz. Covid-19 pandemisinden önce hepimiz evden çalışmanın kontrolsüzlükten dolayı verimsiz olacağını düşünüyorduk ancak artık evden çalışmanın normale göre daha verimli olabileceğini deneyimlemiş olduk.

 

Beklentilerinizi Belirleyin

Çalışanlar uzaktan çalışmaya başladıklarında, onlardan beklentilerinizi ve rollerini açıkça belirtmelisiniz. Böylece kendilerinden ne beklendiği konusunda net olurlar ve sorumluluklarını yerine getirirler.

 

Çalışma saatlerini, neyin kabul edilebilir olup neyin olmadığını tanımlayarak başlayın. Bu konuşmaları uzaktan çalışma başlamadan önce yapmalısınız, ancak şimdi süreç çoktan başladıysa şu anda da yapabilirsiniz. Örneğin; iletişim konusunda çok titiz olduğunuzu belirtebilirsiniz.

 

Çalışma hayatları aniden değişti ve personellere beklentilerinizi söylemezseniz, otomatik olarak tahmin edemeyeceklerdir, yönlendirmelisiniz.

 

Hedefleri net bir şekilde tanımlayarak çalışanlarınızın onlardan ne beklendiğini bildiklerinden emin olun.

 

Düzenli Toplantılar Yapın

Normal bir çalışma ortamında yaptığınız gibi çalışanlarla gerekli olan görevin veya işin ayrıntılarını konuşmak için toplantı yapın, böylece çalışanın görevlerine hakim olmasını ve size soru sorma fırsatına sahip olmasını sağlarsınız.

 

Sonuçlara Odaklanın

Her şeyden öte uzaktan çalışmada sonuçlara odaklanmak gereklidir. Çünkü evden çalışmayla birlikte ofis yaşamının zorlukları artık yok olmuştur.

 

Bu noktada uzaktan çalışma bir çalışanın kaç saat çalıştığı veya ne kadar hevesli göründüğüyle ilgili olmaktan çıkar; tamamen sonuçlarla ilgili olur.

 

Personelin kararlaştırılan bir zaman diliminde hedefleri tamamlayamayacağına dair endişeleriniz varsa, bunu personelinize iletebilirsiniz.

 

Gözünüzün önünde olmadıkları için personelinizi “aşırı” düzeyde kontrol etmekten kaçının. Güvenilir ve özgür olduklarını düşünürlerse daha üretken olurlar.

 

Uzaktan çalışmanın birçok olumlu yönü olduğunu bilmelisiniz ve doğru yönetilirse, çalışanlarınıza daha fazla iş-yaşam dengesi sağlayan eğlenceli, üretken ve nihayetinde daha esnek bir çalışma deneyimi sağlayan bir yöntem olabilir.Bir cevap yazın