Uzaktan Çalışanlar için 5 Takım Oyunu

Uzaktan çalışırken bile ekibinizin şirket kültürünün bir parçası hissetmesini sağlamanız için birkaç önerimiz var! Ekibinizi bir araya getiren, anlamlı etkileşim sağlayan ve ekibinizi uzun süre ayakta tutan oyunları keşfedin.

 

Uzaktan çalışma yeni bir çalışma şekli olmasa da pandemi daha fazla şirketi ofis dışı çalışmaya zorladı. Bununla birlikte ekiplerin daha önce karşılaşmadığı zorluklar da ortaya çıktı.

 

Çalışanlar arasında bir bağ oluşturmak, bazı kişiler için özellikle şahsen etkileşim kurmadığınız zaman çok zordur. Bu nedenle, uzaktan çalışanlar için ekip oluşturma oyunları çok önemlidir. Biraz yaratıcılık eklemek ilgi çekici olabilir ve kesinlikle takım ruhunu koruyabilir.

 

Uzaktan Sosyalleşme Neden Önemlidir?

 

Uzaktan çalışanlar, bir ofis çalışanı gibi herhangi bir doğrudan yüz yüze iletişimin parçası olmadıkları için büyük bir zorlukla karşı karşıyadır. Araştırmalar, uzaktan çalışanların şirket içinde çalışanlara göre meslektaşlarıyla daha zayıf ilişkileri olduğunu bize gösterdi. Biz de buna bir çözüm üretmek istedik ve önerilerimizi oluşturduk!

 

İşte uzaktan oynanabilecek takım oyunları;

 

1- Sanal Oyunlar ( Resmi Çiz )

 

Süre: 30 dakika

 

Kurallar: Çevrimiçi olarak sunulan ve sanal olarak oynanacak şekilde uyarlanabilen bazı popüler oyunlar vardır, örneğin; resmi çiz oyunu.

 

Görüntülü sohbet yoluyla oynanır. Resmi çiz, birinin bir resmi sözel olarak tarif ettiği, herkesin duyduğunu çizdiği ve herkesin kendi eserini paylaştığında iyi bir kahkahaya yol açtığı bir iletişim oyunudur.

 

 

2- Photo of Your Life

 

Süre: 15-30 dakika

 

Kurallar: Her kişi, hayatından bir şeyin resmini, kendi hakkında bir hikaye anlatan herhangi bir şeyi paylaşabilir: köpekleri veya kedileri, kahve içmek için en sevdikleri kupayı, çocuklarını, favori bir TV şovunu ve hatta dairesinin manzarasını. Ardından, çalışandan paylaştığı resmin arkasındaki hikayeyi söylemesini isteyin.

 

Amaç: Birbirinizi tanımanın eğlenceli ve şaşırtıcı bir yolu, rahat bir atmosfer yaratıyor.

 

 

3- Üç Gerçek ve Bir Yalan

 

Süre: 10-15 dakika

 

Kurallar: Bir video konferans düzenleyin ve uzaktaki her çalışandan kendileri hakkında üç gerçek ve bir yalan söylemelerini isteyin. Yalanı gerçekçi tutmalarını isteyin ki herkesin tahmin etmesi o kadar kolay olmasın. Diğer çalışanların hangisinin yalan olduğunu tahmin etmesi gerekiyor ve doğru tahmin eden puan kazanıyor.

 

Amaç: Bu oyunu oynamak, basit ve eğlencelidir. Ayrıca, birbirinizi tanımanın harika bir yoludur.

 

 

4- Bucket List Challenge

 

Süre: 10-15 dakika

 

Kurallar: Bir video konferans düzenleyin ve tüm çalışanlarınıza yapılacaklar listesini oluşturmaları için beş dakika verin, yaşamları boyunca yapmayı isteyecekleri şeyler nelerdir? Süre bittiğinde herkesin listesini paylaşmasını isteyin. Aynı faaliyetleri paylaşan çalışanlarınız varsa, onları birlikte çalışmaya davet edebilirsiniz! Birbirlerini zorlayabilir ve birbirlerinin hayallerinin gerçekleşmesini sağlayabilirler.

 

Amaç: Ne zaman havalı bir takım oyununa ihtiyacınız olursa, uzaktan çalışanlar için ekip  oyunu olarak Bucket List Challenge’ı seçin. Başkalarının neyi başarmak istediğini duymak eğlenceli olabilir.

 

5- Uzaylılar İndi!

 

Süre: 30-60 dakika

 

Kurallar: Çalışanlarınızı üç veya dört kişilik gruplara ayırın. Herkese uzaylıların Dünya’ya indiğini ve şirketiniz hakkında bilgi almak istediklerini söyleyin ancak uzaylılar İngilizce bilmiyorlar, bu yüzden onlara şirketi beş sembol veya resimle açıklamanız gerekiyor. Gruplar, gerekli beş resmi bulmak için kendi aralarında konuşmalıdırlar. Bir grup üyesi, şirketi en iyi tanımlayan beş resmi göstermelidir. Bir yönetici, resimlere göz atsın ve en iyisini seçsin. Böylece çalışanların şirketi ne kadar iyi anladığını göreceksiniz.

Amaç: Uzaktan çalışanlar için iletişimi teşvik edecek, sıra dışı düşünmeyi ve yaratıcı düşünmeyi geliştirecek ekip oluşturma oyunlarına ihtiyacınız var. Ekip üyeleriniz ne kadar çok konuşur ve fikir üretirse, meslektaşları hakkında o kadar rahat hissedeceklerdir.

 

Önerilerinizi bekliyoruz, şimdiden iyi eğlenceler!Bir cevap yazın