Uzaktan Çalışan Katılımı için 3 Güçlü İpucu

Dünyamız dramatik ve hızlı bir şekilde uzaktan çalışmaya geçiş yaptı ve birçok şirketin uyum sağlamak için çabalamasına neden oldu. Uzaktan çalışma sadece bir trend değil, yeni bir gerçekliktir.

 

Uzaktan çalışma verimliliğin artmasına neden olabilir ama aynı zamanda şirketlerin sektörlerinin zirvesinde kalmak için ele almaları gereken benzersiz zorluklarla birlikte geldi.

 

İyi haber şu ki şirketler, uzaktaki çalışanların işbirliği yapmasına ve etkileşimde kalmasına yardımcı olan kanıtlanmış taktiklerle bu zorlukların üstesinden gelebilirler.

 

Uzaktan çalışanlarla etkileşim kurmanın 3 yolu

 

Çalışanlarınızı motive, üretken ve bağlı tutmak için bu 3 güçlü stratejiyi izleyin.

 

  1. Uzaktan çalışanlarınızı duymalısınız

 

Uzaktan çalışanlar, nerede olurlarsa olsunlar seslerinin duyulmasını ister. Gerçekten hissettiklerini ifade edebilen ve ardından şirketin kendi geri bildirimlerine göre harekete geçtiğini gören çalışanlar, şirketlerinin başarısına ellerinden geldiğince katkıda bulunmaya motive olurlar. Salesforce Research, bir çalışanın duyulduğunu hissettiğinde, o kişinin yeteneklerinin en iyisini yapmak için yetkilendirilmiş hissetme olasılığının 4,6 kat daha fazla olduğunu buldu.

 

Yinelenen çalışan bağlılığı anketleriyle uzak iş gücünüze seslerini duyurmaları için fırsatlar verin. Nabız anketleri, belirli konuların, zaman içinde ölçülmesine yardımcı olabilirken, her zaman açık olan geri bildirim kanalları, çalışanların herhangi bir şey hakkında gerçek zamanlı olarak geri bildirim vermesini sağlar. Her iki stratejiyi de uygulamak, size iş gücünüzün nasıl hissettiğine dair bütünsel bir resim verir.

 

İK, yöneticilerin uzaktan çalışanlardan gelen geri bildirimlere göre hareket etmelerine yardımcı olmada önemli bir rol oynar. Yöneticileri, çalışanlarıyla birlikte işbirlikçi eylem planlarını nasıl geliştireceklerini teşvik eder ve öğretirler. Yöneticiler, anket sonuçlarını aldıklarında, ekip üyelerinin girdi sağlayabileceği ve su yüzüne çıkan sorunlara nasıl yanıt vereceklerini paylaşabilecekleri toplantılar düzenlemelidir. Bu toplantılar, çalışanların sorunlar hakkında dürüst düşüncelerini paylaşmak konusunda kendilerini rahat hissettikleri güvenli bir alanda gerçekleşmelidir. Bu ortak çaba, yöneticiler ve onların doğrudan çalışanları arasında zaten güven oluşturur ve her iki tarafın da eylem planını uygulamaya olanak tanır.

 

  1. Uzaktan çalışanlara takdir edildiklerini göstermelisiniz

 

Çalışanları takdir etme, uzaktan çalışanlarla etkileşim kurmanın kritik bir parçasıdır. Uzaktan çalışmak yetersizlik duygularını şiddetlendirebilir. Sık sık takdir göstermek, kendine güvenen, yüksek performanslı bir ekibin anahtarıdır.

 

Hem sosyal hem de parasal takdir, olumsuz duygularla mücadele etmenin etkili yollarındandır. Aslında, sosyal ortamda takdir, katılım ve elde tutma oranlarını artırmada parasal takdirden bile daha etkili olabilir. Sosyal takdir, katılımda %55’lik bir artışa yol açabilir. Sonuçta, başarılarınızı gerçekten takdir eden bir şirketten kim ayrılmak ister ki?

 

Parasal takdir söz konusu olduğunda, puan tabanlı ödül sistemleri, uzaktan çalışan iş gücünüzün kendileri için gerçekten önemli olan ödülleri seçmesine olanak tanır. Çalışanların puan bakiyeleri yükseldikçe, ellerinden gelenin en iyisini yapmaya motive olurlar.

 

Yöneticiler, çalışanları uzaktan çalışma becerileri konusunda eğitim almalıdır

 

Birçok yönetici, daha önce çalışanları uzaktan denetleme deneyiminde bulunmadı. Harvard Business Review, yöneticilerin %40’ının, çalışanları uzaktan yönetme yetenekleri konusunda düşük özgüven ifade ettiğini tespit etti. Özellikle yöneticiler, uzaktaki bir ekibi koordine etme ve uzaktaki çalışanları işlerini iyi yapmaya ikna etme konusunda güven duymuyorlar. Bu belirsizlik, çalışanların kendilerini güvensiz ve mikro yönetilmiş hissetmelerine de neden oluyor.

 

İK, uzaktan çalışmanın en iyi şekilde nasıl ele alınacağı konusunda eğitim vermelidir. İk da bu konuda eksik hissediyorsa dışardan destek alınmalıdır. Manevi destek sağlamanın yanı sıra, çalışanların uygun ekipman ve kaynaklara sahip olduğundan emin olunması gerekir. Çalışanlara, verimlilik ipuçları sunulmalı ve iyi yapılan uzaktan çalışmanın faydalarının açıklanması gerekmektedir.Bir cevap yazın