Teknik Yetenekleri İşe Almak İçin En İyi 3 İpucu

Giderek daha rekabetçi hale gelen iş piyasasında, teknik yetenekleri işe almak ve elde tutmak biraz zor olabilir. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, teknik yeteneklerin yaklaşık %70’inin önümüzdeki iki yıl içinde iş değiştirmeyi düşündüğünü gösteriyor.

 

Doğru yeteneği bulmak zor olsa da işe alma sürecinizdeki birkaç önemli nokta sizi başarıya götürebilir. Bunlar, kişinin kariyer gelişimi, şeffaflık ve esneklik. Şimdi, bu maddelerin detaylarına bir göz atalım!

 

Esnek çalışma uygulayın

 

Esneklik, neredeyse her sektörde pandeminin de etkisiyle büyük bir trend haline geliyor ve teknoloji söz konusu olduğunda durum kesinlikle bundan ibaret. Indeed tarafından yapılan yakın tarihli bir araştırma, teknoloji çalışanlarının %83’ünün esnek çalışmaya değer verdiğini, esnek çalışma saatlerini ve evden çalışmayı en önemli öncelikleri olarak gösterdiğini ortaya koydu.

 

Bu ihtiyaçları karşıladığınızdan emin olmak için, mevcut çalışma planınızı değerlendirin ve nerede ek esneklik oluşturabileceğinizi inceleyin. Bir seçenek olarak uzaktan çalışma sunuyorsanız, planınıza esnek saatleri eklemeyi unutmayın. Esnek çalışma saatleri, çalışanların iş yaşamlarını kişisel yaşamlarıyla bütünleştirmelerine ve genel iş memnuniyetlerini artırmalarına yardımcı olmanın bir yoludur.

 

Profesyonel İpucu: Adaylarla mülakat yaparken, sadece esnek çalışma düzenlemeleri sunduğunuzu söylemeyin, onlar için hangi planın en iyi olacağını mutlaka sorun. Bu, onların genel ihtiyaçlarını daha iyi anlamanıza ve herkes için işe yarayan bir yapıyı nasıl geliştirebileceğinize yardımcı olacaktır.

 

Şeffaflığı öncelik haline getirin

 

Şeffaflık, sektörler ve şirketler arasında başka bir önemli konudur ve özellikle ekibinizle olan güveni geliştirmek söz konusu olduğunda oldukça etkilidir. Indeed’in yaptığı ankete katılan teknik yeteneklerin %89’u şeffaf liderliğe değer verdiğini ve yaşı ileri işçilerin buna diğer gruplardan daha fazla değer verdiğini ortaya çıkardı. Şeffaflığı iş yerinizin temel bir parçası haline getirmek için çalışanlarınızla açık iletişim geliştirerek bunu kültürünüze yerleştirmeniz gereklidir. Bu durum ekip üyelerinizle etkili ilişkiler kurmanıza ve iş yerinde kendilerini değerli hissetmelerine yardımcı olacaktır.

 

Profesyonel İpucu: Sadece şeffaflığın önemi hakkında konuşmayın, bunu bir öncelik haline getirin. Ekibinizle önemli gelişmeleri paylaşın ve önemli kararlar alırken onların geri bildirimlerini isteyin. Alışmak biraz zaman alsa da, gerçekten şeffaf olmak, şirket dinamikleri ve çalışanların elde tutulması söz konusu olduğunda büyük bir fark yaratabilir.

 

Kariyer gelişimine öncelik verin

 

Teknik yetenekler her zamankinden daha fazla talep görürken, adaylar seçim yapabilecekleri çok sayıda seçeneğin, şirketin ve pozisyonun olduğunun kesinlikle farkındadır. Bu nedenle, onlara şirketiniz içinde kendilerini geliştirme fırsatları sunmak önemlidir. Indeed araştırmasına katılan teknik yeteneklerin %91’i, şirket içi öğrenme ve eğitim fırsatlarının önemli olduğunu söyledi, bu nedenle bu fırsatları yaratmak, harika çalışanları elde tutmakla onları kaybetmek arasındaki fark anlamına gelebilir. Şirket içi mentorluk programı uygulayarak hem çalışanların kişisel gelişimine hem de ekip içi iletişimi kuvvetlendirmeye yardımcı olabilirsiniz.

 

Profesyonel İpucu: Adaylarınızla ilişki kurmanıza yardımcı olmak ve onlara mülakatın sonrasından itibaren neler sunabileceğinize dair bir fikir vermek için kariyer geliştirme görüşmelerine bir an önce başlayın. Bunu yapmanın harika bir yolu, kariyer hedeflerini, üzerinde çalışmak istedikleri projeleri ve nerede değer katabileceklerini düşündüklerini öğrenmektir. Hedeflerini daha iyi anladıktan sonra, büyüme fırsatları yaratmak için onlarla birlikte çalışabilirsiniz.

 

 

Pandemiyle birlikte uzaktan çalışmanın da bir trend haline gelmesiyle, özellikle teknoloji çalışanları söz konusu olduğunda, en iyi yeteneği bulmak artık daha zor olabilir ancak çalışanlara sunabileceklerinize odaklanmak, doğru adayları bulmanıza (ve elinizde tutmanıza) yardımcı olmak için size güzel bir destek sağlayacaktır. Esneklik, şeffaflık ve kariyer gelişimine odaklanarak, şirketinizi herhangi bir aday için çekici bir seçenek haline getirebilirsiniz.Bir cevap yazın