Şirketlerin yaptığı 7 yaygın işe alım hatası

İş dünyasında işe alım hataları yaygındır. Araştırmalara göre, çalışanların %44’ü yetersiz eğitim veya iş açıklamalarının eksikliği nedeniyle 6 ay içinde ayrılırken, %26’sı yardımcı olmayan iş arkadaşları veya yöneticiler nedeniyle ayrılıyor.

 

 

Kaçınılması gereken 5 popüler işe alım hatası

 

1- Giriş seviyesi eğitim

 

Eğitim bir günden az sürüyorsa, bu bir sorundur. Bir düşünün: En yüksek ciro oranlarından birine sahip olan sektör hangisidir? Müşteri servisi. Fast food çalışanları, otel resepsiyonistleri, garsonlar ya hiç eğitim almıyorlar ya da 15-30 dakikalık bir alıştırma yapıyorlar.

 

Bu gerçekten büyük bir sorun çünkü tüketicilerin %89’unun olumlu bir müşteri deneyiminden sonra başka bir satın alma yapma olasılığı daha yüksek. Giriş seviyesinde eğitime harcanan zaman çok önemlidir.

 

  1. Yeni işe aldığınız kişilere aşırı bilgi yüklemek

 

Aşırı bilgi yüklemesi, işe alım süreci için eğitim eksikliği kadar zararlıdır.

 

Birden fazla araştırmaya göre, bir anda alınan çok bilgi hatırlamayı etkiler, ertelemeye teşvik eder, kaygıyı artırır ve performansı düşürür.

 

Yavaş ve odaklanmış bir alıştırma stratejisi, aşırı yüklenmeyi ve alıştırma hatalarını önlemenin en iyi yoludur. İdeal olarak, bir işe alım süreci en az 3 ay sürmeli ama bir yılı da geçmemelidir.

 

  1. Belirsiz hedefler ve beklentiler

 

Şirketteki yeni kişi olmak asla kolay değildir ve iletişim eksikliği bu durumu daha da zorlaştırabilir. Çalışanlarınız bir soruları olduğunda kiminle konuşacaklarını bilmiyorlarsa öz değerlerini ve performanslarını sorgulamaya başlayacaklardır.

 

Belirsiz beklentiler genellikle bu endişenin rotasıdır, bu nedenle olumlu bir işe alım süreci çok gereklidir.

 

İşverenler, diğerlerinin belirli, ölçülebilir, ulaşılabilir, ilgili ve zamanlı hedefler belirlemesine yardımcı olduğu için SMART hedef çerçevesini tercih eder. Daha küçük görevlere bölündükleri takdirde hedeflerin belirlenmesi de daha kolaydır. Örneğin, yeni işe alınan bir kişi, ilk gününde bir raporu nasıl okuyacağını öğrenebilir. Bu nedenle anlamlı hedefler belirlemek ve bu hedefler konusunda çalışanların kiminle konuşucaklarını bilmelerini sağlamak çok önemlidir.

 

 

  1. Kuşak boşluklarını ele almamak

 

Tarafsız işe alım uygulamaları eşitliğin temel bir yönüdür ancak bizi farklı kılan şeylere kör olmamalıyız. Deneyimlerimiz dünyayla nasıl etkileşim kurduğumuzu şekillendiriyor, bu nedenle genel bir işe alım süreci, bazı çalışanları rollerine karşı hazırlıksız veya güvensiz bırakabilir.

 

Örneğin, bir baby boomer üst düzey yönetici, bağımsız bir işe alım sürecinden faydalanmaz (uygulamalı eğitimi tercih ederler) ancak bir Z jenerasyonu çalışan, bir bilgi kitapçığına erişmeyi daha çok ister. Bir baby boomer, yönetim yardımı olmadan bir bilgi kitapçığı ile etkileşimde sorun yaşayabilir.

 

  1. Negatif feed-back döngüsü

 

2021 Gallup araştırması, çalışanların şirkete bağlı kalmak için haftalık olarak anlamlı geri bildirimlere ihtiyaç duyduğunu söylüyor. Buradaki anahtar kelime “anlamlı”dır çünkü işverenler, bir çalışanın performansını değerlendiremeden bir sonraki göreve geçme eğiliminde olabilir. Bu, iyileştirmeyi zorlaştırabilir.

 

Yeni işe aldığınız kişi harika bir iş çıkarıyorsa, etkili bir geri bildirim döngüsü oluşturarak bu işe alıştırma hatasından kaçınabilirsiniz. Bir geri bildirim döngüsü başlatmak için mutlaka bire bir toplantıları kullanmayı deneyin.