Şirketinizi Üst Düzey Yetenekler İçin Daha Çekici Hale Getirmenin 5 Yolu

Yakın zamanda yapılan bir ankette, İnsan Kaynakları Yönetimi Derneği’ne (SHRM) göre, işe alım kuruluşlarının üçte ikisinden fazlası işe alım yapmakta zorlandıklarını belirtti.

 

Daha fazla iş olanağıyla, işverenlerin kalabalık iş piyasasında fark edilmelerini sağlamak giderek daha kritik hale geliyor.

 

Öne çıkmaya başlaması için işveren markanızı nasıl yönlendireceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

 

  1. Tutarlı bir mesaj oluşturun

 

Şirket itibarınız her şeyden önde gelir. Daha önce bunu birçok kez duymuşsunuzdur fakat bu, rekabetçi bir iş piyasasında işveren olma bağlamında ne anlama geliyor? Bunu hiç düşündünüz mü?

 

Bu tam olarak işveren markanızı ön planda tutmak demektir. İşveren markanız, adaylara neden sizin için çalışmak istemeleri gerektiğini söylemelidir.

 

Şirket kültürünüzü bu kadar çekici yapan nedir? Çalışanlarınız neden her gün işe gelmek istiyor? Neyi dört gözle bekliyorlar? Şirketinizin hangi avantajlardan yararlanırlar?

 

Örneğin, çalışanların şirketinizin işbirliğine dayalı bir çalışma ortamını nasıl kolaylaştırdığını veya elip aktivitelerinizi sevdiklerini görebilirsiniz.

 

İşte, bu soruları yanıtlarken işveren markanızı oluşturmaya ve şirketinizi çalışmak için daha çekici bir yer haline getirmeye başlıyorsunuz!

 

 

  1. Şirket kültürünüzü tanımlayın

 

Şirket kültürünüz, kültürünüze uymayanları uzaklaştırırken, istediğiniz çalışanları cezbetmelidir.

 

Kültürün özünde şirketinizin temel misyon, vizyon ve değerlerinin bir yansıması olsa da, kültürünüzü asıl oluşturan şey çalışanlarınızın gerçek deneyimleridir.

 

Örneğin, liderleriniz değerlerinizi modelliyor mu? Değerleriniz onları her gün ellerinden gelenin en iyisini yapmaya zorluyor mu?

 

Şirket kültürünüzün benimsendiğini ölçmek ve standartlarınızı karşıladığından emin olmak için çalışan anketlerini kullanın. Çalışan geri bildirimi, kültürünüzün oturduğuna emin olmanıza yardımcı olabilir.

 

Şirketinizi neyin farklı kıldığını bildiğinizden ve anladığınızdan emin olduğunuzda, mülakat sırasında kültürünüzün gizli bileşenlerini paylaşarak iş adaylarını cezbedin.

 

Örneğin, şirketiniz kurumsal sorumluluğa önem veriyorsa, konuyu doğal olarak konuşmaya dahil edebilmek için konuya uygun bir soru sorabilirsiniz. “Ekibinizde nasıl bir fark yaratırsınız?” diye sorabilirsiniz. Yanıtlarını, şirketinizin nasıl geri verdiğine ilişkin ayrıntılarla takip edebilirsiniz.

 

  1. Avantajlarınızı tanımlayın

 

Potansiyel çalışanlar, iyi bir çalışma ortamından daha fazlasını isterler. Ayrıca, mevcut rollerinde aldıklarıyla karşılaştırılabilir veya daha iyi faydalar arıyor olabilirler. Buna sağlık sigortası, emeklilik tasarruf planları veya ücretli izin gibi şeyler dahildir.

 

Daha küçük bir şirketseniz, büyük şirket avantajlarıyla rekabet edemeyeceğinizi düşünebilirsiniz ancak daha büyük şirketlerin sunmadığı, sunabileceğiniz birçok avantaj var.

 

Örneğin, esnek çalışma programlarına veya uzaktan çalışmaya izin veriyor musunuz? Mola odanızda atıştırmalıklar sunuyor musunuz? Çalışanların becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabilecek bir işbaşı eğitim programınız var mı?

 

Özel avantajlar, şirketinizi diğer şirketlerden ayırmanıza yardımcı olabilir. Bu ekstra faydaları açıkça tanımladığınızdan ve potansiyel adaylarla paylaştığınızdan emin olun!

 

  1. Çalışan elçileri oluşturun

 

Harika bir işveren markası, şirket kültürü ve çalışanlara sağlanan faydalar ile yeni yetenekler bulmanın çocuk oyuncağı olacağını düşünebilirsiniz.

 

Ama gerçek şu ki, iyi insanları bulmak yine de çok fazla emek ister. Neyse ki, yardım için mevcut iş gücünüze bakabilirsiniz.

 

Şirketiniz için kendi çalışanlarınızdan daha iyi elçiler bulamazsınız. Bu kişilerin, markanızın en iyi özelliklerini doğru bir şekilde ilettiklerinden emin olmak için onlara rehberlik etmeniz gerekir.

 

Elçi olmak için çalışanlarınızın misyon, vizyon ve değerlerinize bağlılıkla işinize bağlı olmaları gerekir. Kültürünüzü kolayca tanımlayabilmeliler ve işlerinin avantajlarını nasıl aktarabileceklerini bilmeliler.

 

Bu alanlardaki bazı temel eğitimlerle, şirket çalışanlarınızı marka elçileri olmaları ve kendi bağlantılarından yetenekleri işe almaları için kolayca güçlendirebilirsiniz. Örneğin, çalışanlar için şirketin konuşma noktalarını ve bir LinkedIn varlığının nasıl oluşturulacağını ve yönetileceğini anlattığınız bir seminer verebilirsiniz. Sosyal medya, çalışanların başka türlü erişemeyeceğiniz adaylara anında ulaşması için harika bir yol sunar.

 

  1. İnternetteki itibarınızı izleyin

 

Birinin kötü yorumlara sahip bir restoranda yemek yemesini beklemezsiniz. O zaman, neden birinin negatif derecelendirmeye sahip bir işveren için çalışmasını bekleyesiniz?

 

Bugün potansiyel iş adayları, daha görüşme için kapıya adım atmadan önce şirketiniz hakkında çok sayıda online bilgiye erişebilir. Bu bilgilerin şirketinize mümkün olduğunca olumlu yansıdığından emin olmanız gerekiyor.

 

Markanızın online olarak nasıl temsil edildiğini takip etmek için Google Alerts kurmayı düşünebilirsiniz. Şirketinizin adı internette her geçtiğinde, Google size bir e-posta uyarısı gönderir.

 

Ek olarak, sosyal medya sitelerine göz atın. Markanızdan bahsedenleri takip etmenize olanak tanıyan çeşitli sosyal medya izleme araçları mevcuttur.

 

 Bir cevap yazın