Şirket Kültürü Ne Demek? Şirket Kültürü Uyumu için Mülakat

Çoğu iş için işe alım olması, rol için mükemmel niteliklere sahip birçok adayı çekebilir fakat yalnızca bazıları şirketiniz için çalışmaya uygundur. Bu kişilerden şirket kültürünüze uygun adayları seçmeniz gerekmektedir. Kültür uyumu için doğru şekilde görüşme yapmak kolay bir şey değildir. Akıllıca sorular sormak ve iyi ifade edilmiş cevaplar veren adaylara yönelmek kolaydır ancak bu sorular kültürünüzle uyuşmazsa yanlış insanlara odaklanırsınız.

 

Yanlış yaklaşım, ön yargıların aday değerlendirmelerini etkilemesine de izin verir. Bazı durumlarda, kültür uyumu, hali hazırda istihdam edilen insanlarla benzer bir geçmişe sahip birini işe almayı haklı çıkarmak için kullanılmaktadır.

 

Kültüre uygunluğa değer veriyorsanız, bunu görüşme sürecinizin bir parçası haline getirmelisiniz. Kültürünüzü gerçekten geliştiren insanları işe almak için doğru yaklaşımı benimsemeniz ve yanlış yaklaşımlardan kaçınmanız gereklidir.

 

Kültürünüzü tanımlayın ve doğru soruları bulun

 

Şirket kültürü nedir? Şirket kültürü, şirketinizin benimsediği değerleri temsil eder. Birçok işe alım uzmanı, şirket kültürüne uygun sorular için internette arama yapıyor veya daha önce duydukları ilginç soruları tekrar ediyor. Bu nedenle, “Önceki iş arkadaşlarınız sizi nasıl tanımlar?” ve “İşe gelme konusunda seni ne heyecanlandırıyor? gibi sorular oldukça popüler.

Bu sorular da kabul edilebilir ancak sorun şu ki, adaylar hakkında özellikle ilginç bir şey öğrenmenize yardımcı olmuyorlar.

Şirketiniz, kültürünü tanımlama sürecinden geçtiyse, mülakat soruları bulmak kolay olmalıdır. Adayların verdiği cevaplar ve ardından gelen konuşmalar, kültürünüzü ve değerlerinizi paylaşan kişileri belirlemenize yardımcı olacak ve bu değerleri işlerine nasıl entegre edeceklerini şimdiden gösterebileceksiniz.

 

Kültürünüzle ilgili geçmiş örnekleri isteyin

 

Şirket kültürünüz tanımlansa bile, bazı insanlar bunun onlar için ne anlama geldiğini ifade etmekte zorlanacaktır. Bir aday, kültürünüzü paylaşabilir ancak görüşmede sorularınızı yanıtlarken bunu kelimelere dökmekte güçlük çekebilir. Diğer adaylar kültüre uygun olmayabilir ama yine de duymak istediğiniz cevapları verebilir. Davranışsal mülakat sorularını da kendi sorularınız içine karıştırarak bu zorluğun üstesinden gelebilirsiniz. “Sahiplik” değerlerinizden biri diyelim. “Bu rolü nasıl üstleneceksiniz?” diye sormak yerine, soruyu şu şekilde revize edebilirsiniz, “Geçmiş bir işte bir sorun veya fırsat görüp sahipliğini üstlendiğiniz bir zamandan bahsedebilir misiniz?”

 

Spesifik örnekler istemek anlaşmazlığı azaltır ve adayların değerlerinizi işlerine nasıl entegre ettiklerini keşfetmenize yardımcı olur.

 

Başka birinin şirket kültürünü değerlendirmesine izin verin

 

İşe alım sürecinin derinliklerine indikçe, belirli adaylar öne çıkmaya başlayacaktır. Şirketinize fayda sağlayacak, önceki işlerinde başarıla geçmişe veya etkileyici becerilere sahip kişiler olacaktır.

 

Şimdi, aklınızda terci ettiğiniz bir aday var, sırada kültür uyumunu değerlendirme zamanı var. Bu durumlarda, fikriniz önceki etkileşimlerinizden etkilenebilir. Tercih ettiğiniz adayı objektif olarak değerlendirmek yerine, yeterince dikkate almadan onları kültür uyumuna bağlı olarak kabul etmek kolaydır.

 

Pek çok şirkette işe alım ekibi, her adayın becerilerini, yetkinliklerini ve kültür uygunluğunu değerlendirmek için başka bir departmandan birini çağırır. Bu kişinin adayın nitelikleri hakkında çok az bilgisi olması hiç sorun değildir. Özellikle şirketiniz için çalışmanın nasıl bir şey olduğu hakkında konuşabilir ve adayın ideal biri olacağına inanıyorlarsa işe alma ekibini bilgilendirebilirler.

 

Kültürü işe alma kararınızın küçük bir parçası haline getirin

 

Kültür uyumu önemli olsa da işe alırken ikincil bir adım olmalıdır. Nihayetinde ekibinize en iyi uyan kişiyi değil, işinize en uyan kişiyi işe almanız gerekir. Kültüre aşırı değer verirseniz, yanlış faktörlere dayanarak işe alma kararları verme riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

 

Aday değerlendirmelerinizi desteklemek için kültür uyumunu kullanmanızı öneririz. Öncelikle adayların işi yapacak becerilere ve bilgiye sahip olduklarından emin olun ve ardından bir ekip arkadaşınızdan şirketinizin çalışanlarında neye değer verdiği konusunda onlarla sohbet etmesini isteyin. Şirket içinden çoğunluk adayın doğru kişi olduğunu kabul ederse, yakında ekibinizde harika birçok yönlü çalışanı dahil edeceksiniz.

 

 

 Bir cevap yazın