Şirket Kültürü Hakkında 5 Harika TED Konuşması

Bir iş ararken, bir pozisyona başvurmadan önce dikkate alınması gereken en önemli şeylerden biri, şirketin kültürünün sizin kişisel düşüncelerinizle örtüşüp örtüşmediğidir.

 

Şirket Kültürü Nedir?

Şirket kültürü, bir şirketin genel kişiliğinin birkaç farklı yönünü ifade eder:

 

– Bir şirketin iş yapma şekli

– Bir şirketin belirli bir şekilde iş yapmasının nedenleri

– İşyerindeki sosyal veya duygusal ortamı kontrol eden normlar, felsefeler ve değerler

 

İster bir şirkette iş arıyor ister yeni bir şirket kuruyor olun, dünyanın en büyük ticari kuruluşlarından bazılarının şirket kültürünü mutlaka araştırın.

 

Şirket Kültürü Hakkında 5 Harika TED Konuşması

 

Chade-Meng Tan

Google’da günlük şefkat konuşması

Çalışanları ve dünya için Google kadar iyi olan çok az şirket vardır. Chade-Meng Tan, Google’da geçirdiği zamandan, şirketin nasıl idealizm üzerine kurulup geliştiğinden ve Google ekibinin her üyesinin organik şefkati nasıl hissettiğinden bahsediyor. Merhametin sadece eğlenceli olmadığını, harika liderler yarattığını, özerkliğe izin verdiğini ve her ekip üyesinin kişisel düzeyde kendisi üzerinde çalışmasına izin verdiğini keşfediyor. Şirket kültürü hakkındaki bu konuşma mutlaka dinlenmeli.

 

Dan Pink

Motivasyon bilmecesi konuşması

Dan Pink, insanların motive edilmeye ve ödüllendirilmeye nasıl tepki verdiğini gösteren, Princeton’lı bir bilim insanı tarafından tamamlanan bir çalışmadan bahsediyor. Bulunan şey: İnsanlar, tüm işgücünün üzerine inşa edildiği “bunu yap, bunu al” ödül sistemine iyi yanıt vermiyor. Daha büyük bir teşvik olmalı. Bu konuşma, hayatını kazanma hakkında öğrendiğiniz her şeyi sorgulayacak!

 

Joe Gebbia

AirBnB nasıl güven tasarlar? konuşması

AirBnB, 123 milyondan fazla gece, konaklamayı kolaylaştırdı. Bu, insanların 100 milyondan fazla geceyi yabancılarla birlikte veya onların evlerinde geçirdikleri anlamına geliyor. AirBnb, birbirimizden her zamankinden daha fazla korktuğumuz bir çağda insanların birbirine güvenmesini nasıl sağladı? Cevap iş modelinde! Kurucu ortak Joe Gebbia, AirBnb’nin iş yapma şeklinin daha güçlü insan bağları oluşturmak için nasıl çalıştığını size göstermek adına TED platformunu kullanıyor.

 

Travis Kalanick

Uber’in daha fazla insanı daha az araca bindirme planı konuşması

Uber, çevre açısından iddialı bir iş platformuna dönüştü. Uber’in kirliliği ve trafik sıkışıklığını azaltma misyonu, gelecek nesiller için daha kolay nefes almayı artıracak. Kalanick, yalnızca 8 ayda L.A havasından 1.400 metrik ton karbondioksiti temizleyen devrim niteliğindeki araba paylaşımı hizmeti UberPOOL’dan bahsediyor. Uber’in seyahat etme şeklimizi daha iyi hale getirmek için kurumsal kültürü nasıl kullandığını görmek için kesinlikle konuşmasını izleyin.

 

Barry Schwartz

İş hakkında düşünme şeklimiz bozuldu konuşması

Şirket yöneticilerinin başından beri bildiğimiz şeyi kabul etmesi gerekiyor: çalışanları yalnızca üretkenlik araçları olarak düşünmeyi bırakıp daha büyük resme bakmanın zamanı geldi. İş kavramı sizin için ne ifade ediyor? Barry Schwartz bu motive edici, ilginç TED konuşmasında iş hakkında düşünmenin doğru yolunu tartışıyor.

 

İlham almak!

Şirket kültürü hakkındaki bu 5 harika TED Konuşmasının, kendi şirketinizin kültürünü oluştururken de yardımcı olacağını umuyoruz.