Sessiz İstifa Nedir?

Sessiz istifa, birinin işinin asgari gerekliliklerini yerine getirmesi ve kesinlikle gerekli olandan daha fazla zaman, çaba veya heyecan göstermemesi anlamına gelir. Sessiz istifa kavramında, çalışan aslında pozisyonunu terk etmiyor ve maaş almaya devam ediyor.

 

2020’lerin başlarında, büyük ölçüde sosyal medya tarafından yönlendirilen sessiz istifa, dünyanın her yerinde çokça duyurulan bir eğilim olarak ortaya çıktı. Bununla birlikte, bazı gözlemciler gerçekte ne kadar yaygın olduğunu ve hatta yeni bir trend olup olmadığını da sorguladılar.

 

Sessiz İstifa Nasıl Çalışır?

 

Sessiz istifa edenler birincil sorumluluklarını yerine getirmeye devam ediyor ama şirkete daha fazlasını katmaya istekli olmuyorlar.

 

İşyerinin ötesinde, “sessiz istifa” terimi artık insanların hayatlarında evlilik ve ilişkiler gibi iş dışı yönlerde de karşımıza çıkıyor.

 

Sessiz İstifayı Kim Keşfetti?

 

Los Angeles Times’a göre, “sessiz istifa” terimini ilk defa, Nashville’de bir kurumsal işe alım uzmanı ve kariyer koçu olan Bryan Creely tarafından kullanıldı. Bryan, 4 Mart 2022’de TikTok ve YouTube’da yayınlanan bir videoda bunu kullandı.

 

Sessiz İstifa Gerçek Bir Trend mi?

 

Haziran 2022’de 18 yaş ve üstü çalışanlarla yapılan bir Gallup anketine göre, sessiz istifa edenler “ABD işgücünün en az %50’sini oluşturuyor ( hatta muhtemelen daha fazlasını )”

 

Gallup, bu oranın özellikle 35 yaşın altındaki çalışanlar arasında yüksek olduğunu bildirdi.