Performans Değerlendirme Süreçlerinde Hangi Hatalar Yapılıyor?

Günümüzde iş hayatı içerisindeki rekabet ortamında en önemli belirleyici unsurlardan bir tanesi de performans değerlendirme süreçleri olmuştur. Performans değerlendirme süreçlerinde ise zaman zaman bazı önemli hatalar yapılabiliyor. Süreç içerisinde yapılan hatalar ise işleyişi ve ekiplerin performansını olumsuz bir şekilde etkileyebilir.

 

Bu yazımızda, performans değerlendirmelerinde yapılan hataları inceleyeceğiz.

 

Aşırı Olumlu veya Olumsuz Olma Durumu

 

Yöneticilerin performans değerlendirme süreçlerinde, performanslarını değerlendirecekleri kişiler hakkındaki tutumlarını gözden geçirmeleri önerilir. Tutumların aşırı olumlu veya olumsuz olduğu durumlarda, çoğunlukla gerçekçi bir performans değerlendirmesi yapılamaz. İK danışmanlık çalışmaları ile de bu performans değerlendirmelerinin çok daha etkili hale gelmesi sağlanabilir.

 

Ortalama Puanlar Sunmak

 

Bazı yöneticilerin yaptıkları hatalardan bir tanesi de değerlendirme süreçlerinde herkese ortalama puanlar vermektir. Ekip içerisinde huzursuzlukların oluşmaması için böyle bir sistem uygulanması genellikle devamında daha olumsuz sonuçlar açacaktır.

 

Bilgi Eksikliği ile Değerlendirme Yapmak

 

Performans değerlendirme süreçlerinde sistemin devam ettirileceği platform hakkında gerekli bilgilerin olmaması veya değerlendirme süreçlerinin nasıl yapılacağının bilinmemesi süreci önemli şekilde olumsuz etkileyecektir.