Pazarlama ve İK Birlikte Nasıl Çalışmalıdır?

Genel olarak, pazarlama ve İK birbirinden ayrı düşünülür. Günümüz dünyasında, tüm departmanların işbirliği yaparak sınırlarını aşması ve tam potansiyellerini gerçekleştirmesine ihtiyaç vardır.

 

Teknolojinin artan hakimiyetiyle birlikte, pazarlama ve İK arasındaki çizginin organizasyonel büyümeye katkıda bulunmak için hızla bulanıklaştığını yani departmanların birbirine yaklaştığını gözlemleyebiliriz.

 

Pazarlama ve İK temelde aynı amaca sahiptir ancak farklı hedef gruplara yöneliktir. Pazarlama ekipleri, sizin için daha fazla satış oluşturmak üzere potansiyel müşterileri etkilemek için çalışır. İK ekibi ise çalışanlarınız ve potansiyel adaylarınızla bağlantı kurmak için etkileyici bir işveren markası oluşturmaktan sorumludur.

 

Her iki departman da başarılı bir işe alım stratejisi oluşturmak için el ele verdiğinde, yalnızca şirketinizi yenilikçi yollarla tanıtmakla kalmaz, aynı zamanda sağlam bir marka itibarı da oluşturur.

 

Pazarlama ve İK ekiplerinin birbirinden yararlanmak ve şirketin büyümesine yardımcı olmak için nasıl işbirliği yapabileceğine ve sorumlulukları paylaşabileceğine bakalım.

 

Pazarlama ve İK: Birlikte Çalışmanın 5 Yolu

 

Pazarlama ve İK arasındaki işbirliğinin yukarıda da bahsettiğimiz gibi birçok faydası vardır. Büyük işe alma zorluklarını ele alabilir ve ayrıca güçlü bir marka imajı oluşturmada önemli bir rol oynayabilir.

 

İşte pazarlama ve İK’nın kuruluşunuzda işbirliği yapabileceği 5 yol:

 

  1. Şeffaf İç İletişim

Şirketinizin doğru ilerlemesi için sorunsuz ve şeffaf bir iç iletişim çok önemlidir.

 

Pazarlama ve İK ekipleri, stratejilerinden haberdar olmak ve birbirleriyle işbirliği yapmak için düzenli iletişim kurabilir. Dijital pazarlamacılar pazarlama fikirleri geliştirirken, İK’lar bir şirketin arzu edilen bir işveren olma itibarını oluşturmaya çalışır. Her iki ekip de iyi işbirliği yaptığında marka bilinci oluşturma, logo tasarımı ve iş tanıtımı hakkında ilgili bilgileri birbirleriyle paylaşabilirler.

 

Bunu yapmak işbirliğindeki fırsatları ve zorlukları belirlemelerine, aynı zamanda daha geniş marka mesajını şirket içinde ve müşterilere paylaşmaya yönelik çalışmalarını sağlayacaktır.

 

Bu tür bir iletişimi sağlamak için, normal e-maillerin veya haber bültenlerinin ötesinde düşünmeniz gerekir. Yüz yüze veya online olarak her iki ekip arasında daha yaratıcı ve güçlü bilgi alışverişi yollarını keşfetmelisiniz.

 

 

  1. Birlikte İşveren Markası Yaratın

Müşterileri etkilemek için etkili markalaşmadan bahseden şirketleri her zaman duyuyoruz. Ancak bir şirketin iş gücünü elinde tutması ve en iyi yetenekleri çekmesi için bir işveren markası da aynı derecede önemlidir.

 

Dünyanın dört bir yanındaki birçok şirket, kapsamlı bir işveren markası oluşturmak için pazarlama profesyonellerinin İK ekibiyle yakın çalışması gerektiğini biliyor ve birçoğu bunu pazarlama ipuçları listesinde en üst sıralarına yerleştiriyor.

 

İK, şirket kültürünüz hakkında kesin bir anlayışa sahipken, pazarlama bunu tanıtmanın en iyi yollarını bilir. Etkili bir strateji geliştirerek, her iki ekip de başarılı bir şekilde güçlü bir işveren markası yaratabilir.

 

  1. Hedefli İşe Alım Pazarlamasına Ulaşın

İster danışmanlık şirketi ister ajans olun, günümüzün işe alım ortamı oldukça değişkendir ve şirketler doğru yeteneği çekmek istiyorlarsa sağlam bir pazarlama planı geliştirmeleri gerekir.

 

İşe alım pazarlamasının devreye girdiği yer tam olarak burasıdır. Her şey, bir işveren için doğru pazarlama stratejilerini uygulamak ve en son işe alım trendlerini takip etmekle ilgilidir.

 

Her iki takım da beyin fırtınası yapabilir ve yeteneklerinizin, rakipleriniz yerine sizi seçmeye ikna etmek için oldukça etkili taktikler bulabilirler. Hedefli bir işe alım pazarlama stratejisi, şirketin işe alım hedeflerine daha kısa sürede ulaşmasına yardımcı olabilir.

 

  1. Kaliteli Şirket Kültürü Oluşturun

İK ekipleri yalnızca en iyi yetenekleri çekmekten ve onları işe almaktan sorumlu değildir. Aynı zamanda etkileyici bir şirket kültürü sunarak zaman zaman işe alınanları geliştirmek ve beslemekten de sorumludur.

 

Bu süreç boyunca, pazarlama ve İK, daha geniş hedeflerinize bağlı kalmaları için çalışanlara kurumsal değerler aşılamak için işbirliği yapabilirler.

 

Pazarlamacılar, potansiyel müşterilerle nasıl etkileşim kuracaklarını bildiklerinden, İK’ların çalışanların ilgisini çekecek yenilikçi taktikler bulmasına yardımcı olabilirler. Her profesyonele gerçekten değer katmak için çalışan bağlılığını toplu olarak analiz edebilirler.

 

  1. Çalışan Pazarlamasını Artırın

Şimdiye kadar bahsettiğimiz dört taktiğin tümü, memnun ve sadık çalışanlar yaratmanıza yardımcı olabilir. Sonunda, bu mutlu çalışanlar sizin en büyük iç marka savunucularınızdır.

 

Son yıllarda, çalışan savunuculuğu işletmeler için muazzam derecede önemli hale geldi. Hem potansiyel çalışanlarınızı hem de müşterilerinizi etkileyebilecek pozitif bir işveren markası yaratmanıza yardımcı olur ancak çalışan savunucularını etkili bir şekilde görevlendirmek ve onların gücünden şirketiniz adına yararlanmak için güçlü bir çalışan savunuculuğu politikasına ihtiyacınız vardır. Pazarlama ve İK ekibi, çalışanlar için açık yönergeler ortaya koyan ve ayrıca şirket güncellemelerini kolaylıkla paylaşmalarını sağlayan etkili bir politika oluşturmak için işbirliği yapabilirler.

 

Örneğin, referans videoları oluşturabilir, çalışanlardan sosyal medyada ve inceleme sitelerinde geri bildirimlerini paylaşmalarını isteyebilirsiniz.

 

Pazarlama ve İK’yı Bir Araya Getirmeye Hazır mısınız?

Artık pazarlama ve İK’nın işinizi büyütmek için nasıl bir araya gelebileceğini gördüğümüze göre, bu bakış açısını benimseme zamanı! Unutmayalım ki bu departmanlardan her biri, diğerine fayda sağlayabilecek çok sayıda bilgi ve içgörüye sahiptir.