Pandemide Öne Çıkan Çalışan Becerileri Nasıl Analiz Edilir?

Pandemi sürecinde pek çok şirket uzaktan çalışma modelini benimsemeye başladı. Uzaktan çalışma modeli ile daha fazla fayda gören şirketler ise, bu modele devamlı olarak geçme kararı alabiliyorlar.

 

Uzaktan çalışma modelinde, herhangi bir iş için gereken nitelik ve becerilere çok daha fazla önem verilmeye başlandı. Bir yönetici olarak siz de çalışanlarınızın beceri ve niteliklerini en iyi şekilde analiz ederek, onlara destek sağlayabilirsiniz.

 

Uzaktan çalışma modelinde iş alım süreçleri de hız kaybetmeden devam ediyor. Şirketiniz için nitelikli çalışanlar işe almak istiyorsanız, bazı becerilere sahip olan adaylar üzerinde yoğunlaşmanız gerekebilir.

 

Bu yazımızda, pandemi ile daha fazla belirginleşen çalışan becerilerini inceleyeceğiz. Yönetici olarak, çalışan işe alımlarını yaparken bu becerileri göz önünde bulundurmanız önemli bir fayda sağlayabilir.

 

  1. Çalışanların Hızlı Adaptasyon Sağlamaları

 

Birçok şirket hibrit model ya da tamamen uzaktan çalışma modeline devam ettiğinden dolayı, çalışanlar arasındaki iletişimler eskisi kadar sürekli olmayabiliyor. Böyle bir durumda ise, yeni işe giren bir çalışan için adaptasyon sorunu önemli bir sorun haline gelebilir.

 

Yönetici olarak, işe alım yaptığınız adayın adaptasyon sürecinde nasıl bir yol izlediğini de analiz etmeniz gerekebilir. Öyle ki, çalışanların sadece işe başladıklarında değil değişen dinamiklere karşı çalışma metotları da değiştiğinden dolayı, bu sürece de adapte olmaları gerekecektir.

 

  1. Kendini Yönetebilen Çalışanlar

 

Pandemi sürecinde işin nasıl yapıldığında değişiklikler olsa bile, iş tanımlarında ve yerine getirilmesi gereken görevlerde değişiklikler olmadı. Bu nedenle, yeni işe alınan çalışanın görevlerini yerine getirmesi için, kendi kendini yönetebilmesi gerekir. Bu sayede, kendi kendine yeteneklerini keşfeden ve bunu çalışmalara yansıtan çalışanlar şirket için çok daha verimli olacaklardır.

 

  1. Motivasyonu Yüksek Olan Çalışanlar

 

Normal süreçlerde şirket içinde motivasyonu devamlı olarak yüksek tutmak için çalışmalar yapan liderler olabilir. Ancak hem hibrit hem de tam uzaktan çalışma modelinde bu konu istenildiği kadar yoğun bir şekilde gerçekleşmeyebilir. Böyle bir durumda, şirket için gelecek hedefleri bulunan ve bu sebeple motivasyonu yüksek olan çalışanlara ihtiyaç duyulabilir.

 

 Bir cevap yazın