Pandemi ve İş Hayatında Yemek Konusu

Pandeminin iş hayatımızda etkilediği, dokunduğu birçok yer oldu. O dokunulan yerlerden birisi de yaşamımızı devam ettirmemizi sağlayan en önemli yaşamsal faaliyetimiz olan yemek. İş hayatında yemek konusu her zaman didiklenmesi ve iyileştirilmesi gereken bir konuydu. Önceden fast-food yerine sağlıklı yiyeceklere yönelinmesi önemliyken artık çok daha büyük bir sorun ile karşı karşıya kalındı; virüs bulaşma ihtimali düşük olan yemeklere yönelmek.

 

İşyerlerinin kendi aldığı önlemleri sıralamak gerekirse;

Yemek kartları: Personellere yemek kartları ile sosyal mesafe kurallarına uygun restoranlardan yemek yenmesi telkin ediliyor. Burada iş tamamen personelin inisiyatifine kalmış durumda.

 

Güvenli biçimde paketlenmiş menüler: Yine işverenin tercihine göre paket servis yoluyla güvenli bir biçimde paketlenmiş menüler tercih edilebilir. Bu menüler firmadan firmaya değişmekle birlikte besleyici bir öğüne sahip oluyorlar. Tek bir tabldot içinde bir insanın ihtiyacı olan lif, protein ve karbonhidrat gibi enerji kaynaklarının buluştuğu yiyecekler olabiliyor. Paketleme safhası ise steril bir ortamda gerçekleştirildiği için paket yüzeylerinden virüs bulaşma şansı oldukça azaltılmış oluyor.

 

Bambaşka Bir Sorun: Evde Yemek

Evde yemek kartlarıyla ilgili pandemi başlangıcından bu yana gündem olan bir konu var: yemek kartları. Yemek kartlarını evden çalışma dolayısıyla kesen işverenlerin dahi mevcut olduğu biliniyor. Bu, giderleri azaltmak açısından mantıklı bir karar olsa dahi çalışan memnuniyeti açısından yanlış bir karar.

Çalışan memnuniyetinin önemi ile ilgili kaleme aldığımız yazıyı inceleyerek bu konunun neden bu kadar kritik olduğunu öğrenebilirsiniz.

 

Evde yemek yapmak başlı başına öğle arası/yemek süresinden çalıyor ve bundan dolayı ciddi bir zaman kaybı oluyor. Tüm bunlar göz önünde bulundurularak her personelin evdeki durumuna bağlı olarak farklı çözümler getirilmesi gerekiyor.

 



Bir cevap yazın