Pandemi Sürecinde Yeni İşe Alınanlara Yaklaşım Nasıl Olmalı?

Korona virüs döneminde, şirketlerin birçoğu uzaktan çalışma modeline geçiş yaptılar. Özellikle bu çalışma modelinden etkin olarak verim alan bazı şirketler, sürekli olarak uzaktan çalışma yapacaklarını da duyurdu.

 

Uzaktan çalışma modelinde, çalışanların bağlılığını ve motivasyonunu korumak elbette çok önemli bir konu. Uzaktan çalışma modeliyle her zamankinden daha fazla iç içe olduğumuz bu dönemde, yöneticilerin merak ettikleri bazı konular var. İnsan kaynakları işe alım süreci sonrasında işe alınan kişilere, nasıl bir tavır sergilenmesi gerektiği merak konusu.

 

Uzaktan Çalışan Bir Şirkette İşe Başlayanlar Ne Düşünüyor?

 

Uzaktan çalışma modeline sahip, aktif olarak online çalışan bir şirkette yeni işe başlamış bir kişinin aklında birden çok soru işareti olabilir. Yeni ekip arkadaşları ile nasıl tanışacağı ve işi nasıl kolay bir şekilde öğreneceğini düşünen insanlar, bu konuya kaygıyla yaklaşabiliyorlar. Öyle ki, her şirketin uzaktan çalışma prensibi farklı olabilir ve bu duruma ayak uydurmak zaman alabilir.

 

Yöneticiler Yeni İşe Girenlerin Adaptasyonuna Nasıl Destek Olur?

 

Uzaktan çalışma modelinde yeni işe girmiş bir kişinin oryantasyon ve işe alışma sürecinde, yöneticilerin ve insan kaynakları departmanının üstüne düşen görevleri yerine getirmesi gerekir.

 

Yöneticiler, iş tanımı, şirketin hedefleri, çalışma prensipleri gibi konuları işe giren kişiye aktarmak için online olarak bir doküman hazırlamalıdırlar. Online olarak bir görüşme yapılmalı ve kişinin soruları tek tek, özenli bir şekilde cevaplanmalıdır.

 

Eğer ki, şirket içinde çalışanlara verilen bilgisayar, telefon gibi cihazlar bulunuyorsa, bu cihazlar yeni işe alınan kişiye de en kısa sürede ulaştırılması önemli bir durum.

 

Çalışanlarla yapılan ufak bir online tanışma toplantısı ile yeni işe alınan kişiyle çalışanların tanışması ve kaynaşması sağlanabilir. Daha sonrasında şirket içinde görev alan herkesin e-mail ve cep telefonu bilgileri paylaşılarak, işe giren kişinin zorluk yaşamaması sağlanabilir.

 

Her ne kadar uzaktan çalışma modeline geçilmiş ve bütün işlemler online olarak yönetiliyor olsa bile, şirketinizde yeni işe başlamış bir kişinin ofis sıcaklığını hissetmesi oldukça önemlidir.Bir cevap yazın