Online Görüşmelerde Doğru Aday ile Doğru İş Nasıl Buluşturulur?

İş hayatı içerisinde devamlı olarak bir rekabet ortamı içerisinde bulunan şirketler, doğru adayları doğru pozisyona alarak bu rekabette öne geçmek istemektedirler. Doğru adayı bulmak her zaman şirketlerin tek başlarına gerçekleştirebilecekleri bir eylem değildir. Adayları seçme ve yerleştirme aşamaları bu noktada oldukça önemli olduğu için, insan kaynakları uzmanlarına büyük görevler düşmektedir.

Pandemi sürecinden dolayı adaylar ile yapılan görüşmeler online olarak gerçekleştirilmek zorunda kalınmaktadırlar. Bu zorunluluğu faydaya çevirmek için bazı yöntemlerin kullanılması oldukça önemli olacaktır.

Online görüşmeler ile doğru adayı doğru işle buluşturmak için bazı ipuçlarını sizler için derledik;

 

Online Görüşmeden Önce Aday Hakkında Bilgi Sahibi Olunmalı

Görüşmeye başlamadan önce adayların CV’lerinin incelenip, pozisyonla alakalı önemli yerlerin not alınması gerekmektedir. Alınan notlar görüşmelerin daha sağlıklı yapılabilmesini sağlayacaktır ve aynı zamanda bu durum adayı da oldukça rahatlatacaktır. Online görüşme esnasında rahat hisseden aday, kendini ifade ederken zorluk yaşamayacağı için kaliteli bir görüşme gerçekleşir.

 

Adaylara Sorulan Sorular Belirleyici Olmalı

Online görüşmeleri etkili kılan en önemli faktörlerden bir tanesi de adaylara sorulan sorulardır. Adaylar ile yapılan online görüşmelerde belirleyici soruların sorulması gerekir. Gerek pozisyon ile alakalı gerek ise iş hayatından bazı soruların sorulması, seçimi çok daha kolay bir hale getirecektir. Ancak, adayların cevap vermek istemeyecekleri bazı özel konularda sorular sormaktan da kaçınılması gerekir.

 Bir cevap yazın