Olumlu Bir Aday Deneyimi Yaratmak İçin Uzmanlardan 15 İpucu

Bugüne kadar aday deneyimi hakkında çok şey söylendi ve yazıldı. Mutsuz başvuru sahipleri, kötü deneyimlerini yaydıkları ve sonuçta şirket kârlılığını etkiledikleri için bu, şirketler için ‘pahalı’ bir zorluk haline geldi. Amerika’da ‘Yetenek Kurulu’ adlı bir kuruluş, mutsuzluğu ölçmek için bir “Aday Deneyimi Küskünlük Hesaplayıcısı” bile oluşturdu. Tüm bunların önüne geçmek için harika deneyimler sunmalıyız!

 

İşte, olumlu bir aday deneyimi yaratmak için uzmanlardan ipuçları!

 

Kariyer Sayfanızı Yenileyin!

 

“Kariyer sayfamızı her ay güncelliyoruz. Yeni resimler, videolar yayınlamayı ve farklı çalışanları öne çıkarmayı seviyoruz.”

 

“Kariyer sayfamızı yeniden tasarladık ve bu konuda pazarlama ekibiyle birlikte çalıştık. Ardından mevcut çalışanlarımıza bize geri bildirimde bulunmalarını sağladık.”

 

“Kariyer sayfamızda stok fotoğrafları kullanmayı bıraktık. Bunun yerine çalışanlarımızın, ofislerimizin ve şirket gezilerimizin gerçek fotoğraflarını kullanıyoruz.”

 

Sosyal Olun!

 

“Her hafta farklı bir çalışanımız, sitemize misafir blog yazısı yazmaktadır. Şirketimizde çalışmanın nasıl bir şey olduğu hakkında 500 kelimelik yazılar yazıyorlar. Daha sonra bunları sosyal medyada paylaşıyoruz”

 

“Facebook’un Instagram Hikayelerine ofis turları göndermesine bayılıyorum. Biz de  bir ofis turu videosu oluşturduk ve kariyer sayfamızda, LinkedIn sayfamızda sürekli paylaşıyoruz”

 

“Şirketimiz Chicago’da yapmayı en sevdiğimiz şeylerin bir listesini yaptı ve şirket blogumuza gönderdi. Yeni işe alınanların listeye ekleme yapmalarını istiyoruz!”

 

“İşe alırken, çalışanlarımızı sosyal medya profillerinde açık iş ilanlarımızı paylaşmaya ve şirketimizde çalışmaktan neden keyif aldıklarını yorumlamaya teşvik ediyoruz.”

 

“Instagram’da iki profilimiz var. Ürünlerimizi tanıtan ve kültürümüzü tanıtan!”

 

Bir Adayı Asla Karanlıkta Bırakmayın!

 

“Bir adayı asla terk etmemeye özen gösteriyoruz ve onları süreçte ilerletmek için her zaman bir telefon görüşmesi yapıyoruz, böylece merak etmeleri gerekmiyor.”

 

“Bir adayı reddederken her zaman yapıcı geri bildirimde bulunuruz ve gelecekte tekrar başvururlarsa neleri farklı yapabilecekleri konusunda fikir veririz. Bu zaman alıcı gibi görünse de, işe alım görevlilerinin bunu yapmasına yardımcı olmak için birkaç farklı e-posta şablonu oluşturduk.”

 

“Adaylarla iletişimde kalın! Adayın bir rol için uygun olmaması, gelecekte farklı bir rol için uygun olmayacağı anlamına gelmez.”

 

Kişiselleştirilmiş İlgi Gösterin!

 

“İyi bir aday belirlediğimizde, onlara kişisel bir telefon görüşmesi yoluyla ulaşıyoruz. İşe başvurdukları için ne kadar heyecanlı olduğumuzu söylüyoruz, kendilerine mülakat yapacak kişilerin isimlerini, unvanlarını ve tüm işe alım sürecinin ana hatlarını veriyoruz. Hemen şeffaf ve duyarlı olmanın, bir adayın şirketimizi algılama biçimi üzerinde büyük bir etkisi olabileceğini biliyoruz.”

 

“İşe alım ekibimiz, tüm aday sorularının yanıtlandığından ve adayın şirket, rol ve işe alma süreci ile ilgili rahat hissetmesini sağlamak için büyük çaba harcıyor.”

 Bir cevap yazın