Mutsuz Çalışanlar Nasıl İdare Edilir?

Bir çalışma ortamındaki takımı kontrol edebilmek hiç de kolay bir eylem değildir. Bu hususta yöneticilerin üzerine düşen birçok farklı sorumluluklar bulunmaktadır. Takım içerisindeki her çalışanın karakteristik özellikleri farklı olduğu için, yöneticilerin iyi bir analiz gücünün de olması gerekmektedir.

 

Takım içerisinde mutsuz çalışanların olması, işlerin akışını olumsuz olarak etkileyebilir. Yönetici olarak kendinizi korumak ve ofiste huzuru sağlamak için atmanız gereken bazı adımları beraber inceleyelim.

 

Durum Değerlendirmesi Yapmak

 

Mutsuz çalışanlar ile sürece devam ederken aynı zamanda etkili bir şekilde durum değerlendirmeleri yapmalısınız. Çalışanın mutsuzluk kaynağını belirledikten sonra çözüm odaklı çok daha etkili çalışmalar yapılabilir. Şirket ile ilgili sorunlarda kesinlikle diğer çalışma arkadaşlarından da bilgi toplamak önemli olabilir.

 

Çözüm İçin Geç Kalmayın

 

Takım içerisindeki çalışanlardan birinde bile bir sorun olduğu taktirde, yönetici olarak erken atacağınız adımlar son derece önemlidir. Sıkıntıları görmezden geldiğiniz sürece o sıkıntılar çok daha büyük bir hal alabilir. Beklemek yerine çözüm odaklı adımlar atmak çok daha faydalı olacaktır.

 

Çalışanınıza Zaman Verebilirsiniz

 

Hiçbir sorunun bir anda düzelmesini beklemek pek de doğru bir eylem değildir. Çalışanlarla çözüm odaklı yapılan görüşmeler sonrasında, kişinin toparlanması için ona zaman tanıyabilirsiniz. İş yoğunluğuna bağlı olarak, çalışanın birkaç gün kafasını dinlemesi için izin vermek de avantajlı olabilir. Ancak verdiğiniz süreyi çok iyi bir şekilde belirlemelisiniz. Aksi taktirde bu verdiğiniz sürenin suistimal edildiği durumlarla da karşılaşmanız mümkün.