Mutlu ve Yüksek Performanslı Ekiplerin 6 Alışkanlığı

Mutlu ve son derece etkili profesyonel ekiplerin sırrı artık çözüldü. İşyerinde başarıya ilham veren şey, çalışanlar arasında iletişimi kurmak ve topluluğu sağlamak için doğru araçları bulmakla ilgili.

 

Her insan kaynakları uzmanının bildiği gibi, bunu elde etmek göründüğünden çok daha zordur. Endişe verici sayıda çalışan, şirket kültürlerinden yüksek düzeyde kopukluk ve memnuniyetsizlik bildiriyor. Peki, ik uzmanları mutlu ve daha verimli ekipler oluşturmak için ne yapabilirler?

 

1) Dürüst geri bildirim

 

Dürüstlük gerçekten en iyi politikalardan biridir. Şeffaflık, sağlıklı profesyonel ilişki kurmak için çok önemlidir.

 

Sağladınız geri bildirimler ile güçlü ve zayıf yönleri vurguluyor olsanız da, raporlar sizi desteklemiyorsa, özellikle de çalışanlar şeffaflık eksikliğinin kariyerlerini etkileyebileceğine inanıyorlarsa bu işe yaramayacaktır. Yönetimin ekipleri ile açık ve dürüst bir şekilde konuşma konusunda rahat hissettiği bir şirket kültürü oluşturun.

 

Çalışanlarınızın endişelerini ve hayal kırıklıklarını ne tepki alacağı korkusu olmadan ifade etmelerine izin vermeniz de oldukça önemlidir. Anonim çalışan geri bildirimini sağlayan araçları kullanabilirsiniz.

 

 

2) Sizin için neyin önemli olduğunu söyleyin

 

Çoğu zaman, kişiler mesleki yaşamlarının iş dışındaki değerleriyle bağlantılı olduğunu düşünmezler. Pek çok insan, yaptıkları işin ofis dışında olumlu bir etki yarattığına inanmıyor.

 

Şirket değerlerinizi ve kültürünüzü, yaptığınız işin önüne koymak, ekip üyeleri arasında bağlantılar kurmanıza yardımcı olur ve onlara ortak bir amaç verir. Olumlu bir etki yaratmaya odaklanan gönüllü aktiveteler, bağış toplama kampanyaları vb fark yaratabilir.

 

 

3) İlerlemeyi takip edin

 

Pek çok şirkette ik uzmanları, çalışanların ilerleme belirtilerini gösterdiği hem nesnel hem öznel ölçütleri belirlerler. Profesyonel övgüler, kpı’lar, geri bildirimler vs.

 

Dijitalin ik sektörüne etkisiyle, gelişmiş veri izleme ve işleme yazılımı sayesinde, ik uzmanları bu bilgileri alabilir ve ekiplerinin gelişimine ilişkin anlamlı bilgiler edinebilir. İK ekipleri kıyaslama verilerini kullanarak hedefler belirleyebilirler.  Çalışanların motive ve proaktif kalmaları için hedefler belirlemelerine yardımcı olabilirler. Bu hedefler, çalışanlar için kişisel olabilir veya ekip gelişimini, katılımı ve iş memnuniyetini izlemek için ayarlanabilir.

 

4) Paylaşılan liderlik

 

 

Liderlik rollerinin bir kişiye yüklenmesi, ekip üyeleri arasında durgunluğa, bağlantının kesilmesine ve hatta can sıkıntısına yol açabilir. Bunun yerine, ekiplerinize ortak liderlik sorumluluklarını vermenin yollarını düşünün. Sadece ekip bağlarını güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda birçok insanın anlayışını genişletmeye ve empatiye de yardımcı olabilir. Liderlik sorumlulukları gerçekten göz açıcı olabiliyor!

 

Paylaşılan liderlik, bir kuruluşu daha verimli, daha uyumlu ve daha kapsayıcı hale getirebilecek bir kolaylık sağlar. Ortak bir güven oluşur.

 

5) Anlayış geliştirin

 

Bir iş ortamında anlaşmazlıklar kaçınılmazdır. Bununla birlikte, ik liderleri bireyler ve ekipler arasında iletişimi ve anlayışı mümkün kıldığında, çatışma daha seyrek hale gelir (ve çoğu zaman daha az yerleşik hale gelir).

 

Bir şirketin ekipler arasındaki anlaşmazlıkları ele alma şekli, sağlıklı bir şirket kültürünün temelini oluşturur. Çalışanlarınızın nereden geldiğini anlamak için çaba sarf ettiğinizde, başka türlü keşfedilmemiş olabilecek sorunlara yaratıcı bir çözüm bulabilirsiniz. Anlamayı ve anlaşmayı geliştirmek, başarılı kriz çözümü için önemli bir faktördür.

 

 

6) Olumlu ruh hali

 

Gerçekçi gelmeyebilir fakat iyi hisler daima daha iyi iş sonuçlarına yol açar. Olumlu ve arkadaşçıl bir iş ortamı yaratmak, çalışmayı daha keyifli hale getirir. Çalışmak daha ‘eğlenceli’ hale geldiğinde bireyler ve ekipler daha üretkendirler.Bir cevap yazın