Mutlu ve Yüksek Performanslı Ekiplerin 6 Alışkanlığı

Mutlu ve son derece etkili profesyonel bir ekip yaratmak aslında hiç zor değildir. İşyerinde başarıya ilham veren şeylerin çoğu, kişiler arasında iletişime bağlıdır. Her İK profesyonelinin bildiği gibi, her şirket bunu oluşturmaya çalışır.

 

Durum böyle olmasına rağmen endişe verici sayıda çalışan, şirket kültürüyle alakalı memnuniyetsizlik bildiriyor. Bu sayı kadınlarda daha da yükse. Peki, İK profesyonelleri mutlu ve daha verimli ekipler oluşturmak için ne yapabilir?

 

1) Dürüst geribildirim

 

Dürüstlük gerçekten en iyi politikadır. Şeffaflık, sağlıklı bir profesyonel ilişki kurmanın aracı.

 

Güçlü ve zayıf yönleri vurgulayın. Çalışanların, yönetimle açık ve dürüst bir şekilde konuşma konusunda kendini rahat hissettiği bir kültürü deneyin ve etkinleştirin.

 

 

2) Sizin için önemli olanı söyleyin

 

Çoğu durumda, insanlar profesyonel yaşamlarının iş dışındaki değerleriyle bağlantılı olduğunu düşünmezler. Birçok kişi yaptıkları işin ofisin dört duvarı dışında olumlu bir etki yarattığına inanmaz.

 

Yaptığınız işte şirket değerlerinizi ön plana koymak, ekip üyeleri arasında bağlantılar kurmaya yardımcı olur ve onlara işte ortak bir amaç verir. Olumlu bir etki yaratmaya odaklanan gönüllülük, bağış toplama ve mesajlaşma, hepsi bir fark yaratabilir.

 

 

3) Gelişmeyi takip edin

 

Tarihsel olarak, İK uzmanları, çalışanların büyüme belirtileri göstermelerinin tüm yollarını belirlemekle görevlendirilmiştir.

 

Gelişmiş veri izleme ve işleme araçları sayesinde, İK profesyonelleri bu bilgileri alabilir ve ekiplerinin gelişimi hakkında anlamlı bilgiler edinebilirler. Verileri kullanarak çalışanların motive, amaçlı ve proaktif kalmaları için hedefler belirlemelerine yardımcı olabilir. Bu hedefler, bireysel çalışanlar için kişisel olabilir veya ekip gelişimini, katılımını ve iş memnuniyetini izlemek için belirlenebilir.

 

4) Paylaşılan liderlik

 

 

Liderlik rollerinde düşünce ve karar vermenin aşırı merkezileştirilmesi, ekip üyeleri arasında durgunluğa, ayrılmaya ve hatta can sıkıntısına yol açar. Bunun yerine, ekipleriniz arasında paylaşılan liderlik sorumluluklarını dağıtmanın yollarını bulabilirsiniz. Sadece iş gücünüzün bağlarını güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda birçok insanın anlayışını genişletmeye de yardımcı olabilir. Liderlik sorumlulukları gerçekten ufuk açıcıdır.

 

Paylaşılan liderlik, bir şirketi daha verimli, daha uyumlu ve daha kapsayıcı hale getirebilecek bir esneklik sunar. Paylaşılan bir liderlik ortamında, ekip üyeleri karar vermede işbirliği yapar ve bir topluluk birimi olarak güven oluşturur.

 

 

5) Anlayış oluşturun

 

İşyerinde anlaşmazlıklar kaçınılmazdır. Bununla birlikte, İK liderleri bireyler ve ekipler arasında iletişimi ve anlayışı mümkün kıldıklarında, çatışma daha az sıklıkta gerçekleşir.

 

Bir şirketin çalışanlar ve ekipler arasındaki anlaşmazlıkları ele alma şekli, sağlıklı bir şirket kültürünün önemli göstergesidir.

 

Her ne olursa olsun adil çözümler bulmalısınız. Anlayış oluşturmak, başarılı bir çatışma çözümü için esastır.

 

6) Olumlu ruh hali

 

İyi hisler daha iyi iş sonuçlarına yol açar. Olumlu, arkadaşça bir çalışma ortamı yaratmak, çalışmayı daha keyifli hale getirir. İş daha keyifli olduğunda çalışanlar daha üretkendir.

 

Zamanla, olumlu bir ortamda çalışanlar daha az tükenmişlik ve işten ayrılma yaşarlar. Her şirket kültürü bunun için hazır olmayabilir fakat küçük değişiklikler bile büyük bir fark yaratabilir.